Local Business

Ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy zawodowego – co to jest?

Jeśli jesteś zawodowym kierowcą zatrudnionym w firmie transportowej, powinieneś mieć świadomość ogromnego ryzyka, z jakim wiąże się Twoja praca. To nie tylko wypadki drogowe, ale także fakt, że ponosisz odpowiedzialność zarówno za przewożony towar, jak i narzędzia dostarczone Ci przez pracodawcę, a więc m.in. pojazdy. Wystarczy chwila nieuwagi, aby nieumyślnie uszkodzić ładunek czy pojazd np. podczas manewrowania na parkingu, a więc z Twojej winy. W takiej sytuacji musiałbyś pokryć wyrządzone szkody z własnej kieszeni, ale możesz zabezpieczyć się na tę ewentualność. Wystarczy wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy zawodowego – sprawdź, czym jest!

znak zapytania ikona 1

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy zawodowego?

Pracując w zawodzie kierowcy, niewątpliwie musisz liczyć się z dość dużym ryzykiem uczestnictwa w kolizji drogowej czy wypadku. Jeśli do zdarzenia takiego nie dojdzie z Twojej winy, wszelkie szkody pokryje ubezpieczyciel spraw. Co jednak w momencie, gdy to Ty doprowadzisz do takiego zdarzenia, uszkadzając firmowy pojazd lub przewożony towar? Niestety pracodawca będzie mieć pełne prawo do tego, aby żądać od Ciebie pokrycia szkód – zapłacisz z własnej kieszeni.

Z tego powodu powinieneś zabezpieczać się na wypadek takich zdarzeń, korzystając z ubezpieczenia odpowiedzialności materialnej kierowcy zawodowego. Możesz wykupić je samodzielnie, ale zazwyczaj w dużych firmach transportowych jest ono oferowane w ramach polisy grupowej, z której warto wtedy skorzystać.

Jeśli chcesz je kupić na własną rękę, koniecznie dokładnie porównaj ze sobą oferty od wielu ubezpieczycieli. Wynika to z ogromnych różnic zarówno pod kątem zakresu ochrony ubezpieczeniowej, jak i wysokości składki. Bardzo pomocne w poszukiwaniu takiej polisy będzie skorzystanie ze specjalistów z branży transportowej. 

znak zapytania ikona 1

Ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy – co obejmuje?

Głównym zakresem ochrony w ramach takiej polisy jest oczywiście likwidacja szkód materialnych. Jeśli z własnej winy uszkodzisz pojazd, naczepę czy towar, ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie

Jednak ważne jest to, że firma ubezpieczeniowa zapewnia w takich sytuacjach także ochronę prawną. Jeśli w związku ze zdarzeniem dojdzie do sporu w sądzie, możesz liczyć na zwrot kosztów poniesionych m.in. na:

znak zapytania ikona 1

Kiedy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania kierowcy zawodowemu?

Najważniejsze zawsze jest to, aby wszelkie szkody wyrządzone przez kierowcę zawodowego nie były efektem działań celowych. Jeśli ubezpieczyciel to udowodni, ma pełne prawo do odmowy wypłaty odszkodowania.

Oprócz tego z ubezpieczenia nie są wypłacane pieniądze, jeśli:

Ubezpieczamy kierowców i firmy transportowe od 10 lat

Jeżeli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem odpowiedzialności materialnej kierowcy zawodowego, to zapraszamy do kontaktu. Kompleksowo możemy zająć się również ubezpieczeniem firm transportowych.