Ubezpieczamy24.com

ubezpieczenie dla podmiotu leczniczego obraz 2
ubezpieczenie dla podmiotu leczniczego obraz 3

Ubezpieczenie podmiotu leczniczego

Każdy, kto zamierza prowadzić działalność leczniczą w szerokim tego słowa znaczeniu, zdaje sobie sprawę z formalności związanych z jej prowadzeniem. Wymagane jest posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla podmiotu prowadzącego taką działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami. Choć jest to wymóg, ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez tego rodzaju zabezpieczenia. Niestety, błędy medyczne mają miejsce, a posiadając polisę, będziesz odpowiednio chroniony, co pozwoli Ci spać spokojnie i ułatwi udzielanie świadczeń zdrowotnych.

Rozpoczynając działalność leczniczą, musisz mieć na uwadze, że może zostać przeprowadzona kontrola, w tym także w zakresie posiadania odpowiedniego ubezpieczenia. Nie lekceważ tego aspektu i najlepiej zdecyduj się na wykupienie polisy już teraz. Najkorzystniejsze oferty dla takich ubezpieczeń znajdziesz dzięki naszemu wsparciu. Skontaktuj się z naszym zespołem specjalistów, którzy przeanalizują propozycje wszystkich firm ubezpieczeniowych, wybiorą te najbardziej atrakcyjne i przygotują klarowne porównanie. Korzystając z takiego wsparcia, ubezpieczysz się w korzystnej cenie i w zakresie gwarantującym optymalny poziom bezpieczeństwa.

Dla kogo?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wymagane jest dla podmiotów prowadzących działalność leczniczą.
Nasza oferta ubezpieczeniowa dedykowana jest dla podmiotów wykonujących usługi zdrowotne, w tym:

Korzyści z ubezpieczenia

Ubezpieczenie podmiotu leczniczego - zapytaj o polisę

Prowadzisz podmiot wykonujący działalność leczniczą i szukasz najlepszej oferty na ubezpieczenie? Zachęcamy do skontaktowania się z nami! Jesteśmy tu, aby pomóc i odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Wypełnij formularz

Zostaw nam swoje dane, abyśmy mogli się z Tobą skontaktować.


Jak możemy Ci pomóc?

Opisz krótko sprawę.


Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich podmiotów leczniczych

Zgodnie z przepisami każdy podmiot leczniczy musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Wymóg jej posiadania dotyczy wszystkich placówek zatrudniających lekarzy bądź szeroko pojęty personel medycznych. Wysokość składki w tym przypadku w dużej ilości zależy od liczby pracowników. Co ważne, nie ma tutaj znaczenia forma ich zatrudnienia – umowa o pracę, kontrakt czy umowa cywilno-prawna (zlecenie).

Pomimo tego ceny tych ubezpieczeń znacząco różnią się od siebie zależnie od tego, które TU je sprzedaje. Z tego powodu, jeśli liczysz na możliwie najniższą składkę roczną, już dziś skontaktuj się z nami. Znajdziemy dla Ciebie tanie polisy i zapewnimy kompleksowe wsparcie w zakresie ich wyboru.

Podstawowe OC możesz rozszerzyć o dodatkowe pakiety

Kupując obowiązkowe OC dla podmiotu leczniczego, powinieneś zastanowić się nad dobrowolnymi pakietami rozszerzającymi ochronę. Chodzi tutaj przede wszystkim o polisę dla:

Oprócz tego możesz odpłatnie zwiększyć sumę ubezpieczenia dla samego OC. W wersji standardowej jest ona relatywnie niewielka, zgodna z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC podmiotu leczniczego – co normują przepisy?

Kwestia samego obowiązku posiadania OC przez podmiot leczniczy znajduje się w Ustawie o działalności leczniczej, która obowiązuje od 15 kwietnia 2011 roku. Z kolei sumy gwarancyjne (minimalne wymagane) rozpisane są w Rozporządzeniu Ministra Finansów datowane na 29.04.2019 r. Obejmują one nie tylko placówki medyczne jako takie, ale także zatrudnionych w nich ludzi.

Przykładowe sumy gwarancyjne dla ubezpieczenia OC wynoszą (odpowiednio dla jednego oraz wszystkich zdarzeń):

  • dla placówek realizujących świadczenia szpitalne – 100 oraz 500 tysięcy euro,
  • dla placówek świadczących usługi medyczne inne niż szpitalne – 75000 i 350000 euro,
  • lekarza – 75 i 350 tysięcy euro,
  • pielęgniarki – 30 tysięcy i 150 tysięcy euro,
  • fizjoterapeuty – 30000 oraz 150000 euro.

Co bardzo istotne, powyższe ubezpieczenia OC należy wykupić najpóźniej na dzień przed rozpoczęciem działalności w branży medycznej. Za niespełnienie tego warunku grożą wysokie kary finansowe, które nakłada Rzecznik Dyscyplinarny.

Jaki zakres ochrony zapewnia obowiązkowe OC podmiotu leczniczego?

Przede wszystkim polisy te dotyczą odpowiedzialności cywilnej w zakresie realizowanych usług medycznych. W efekcie odszkodowania otrzymują pacjenci, którzy np. z powodu różnego rodzaju błędów doznali jakiegoś uszczerbku na zdrowiu. Jednocześnie ubezpieczenie OC podmiotu leczniczego chroni ich na wypadek całkowitego zaniechania realizacji świadczenia medycznego.

Dość szczególną grupę stanowią placówki zajmujące się chirurgią plastyczną czy wykonujące zabiegi medycyny estetycznej. Tutaj obowiązkowe OC także „działa”, ale dotyczy tylko zabiegów realizowanych w związku z wadą wrodzoną lub urazem, który powstał z jakiegoś powodu. Jeśli pacjent zgłosi się do takiego miejsca tylko w celu np. „poprawy natury”, ewentualne szkody powstałe w trakcie takiego zabiegu nie zostaną objęte tą polisą.

Pamiętaj, że zawsze możesz rozszerzyć ochronę w ramach obowiązkowego OC dla podmiotu leczniczego

Każdy podmiot leczniczy ma obowiązek posiadania stosownego ubezpieczenia OC. Dotyczy to zarówno spółek, jak i działalności jednoosobowych. Jednak pomimo tego nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykupić dodatkową, dobrowolną polisę OC np. dla pielęgniarki czy lekarza. Osoby pracujące w tych zawodach mogą posiadać takie ubezpieczenie nawet wtedy, gdy same prowadzą działalność lub są zatrudnione.

Warto się na to zdecydować, gdyż obie te polisy niejako się uzupełniają, a więc zapewniają dużo szerszą ochronę. Jeśli jesteś nimi zainteresowany, już dziś skorzystaj z naszego wsparcia. Pomożemy Ci w znalezieniu najlepszych ubezpieczeń – tanich i gwarantujących szeroki zakres ochrony!

Szukasz ubezpieczenia OC dla podmiotu leczniczego?

Z nami znajdziesz profesjonalne rozwiązania i wsparcie, które pozwolą Ci skupić się na świadczeniu usług medycznych, mając pewność, że Twoja placówka jest odpowiednio zabezpieczona. Sprawdź naszą ofertę i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc!