Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie zarejestrowane pojazdy mechaniczne muszą mieć ważną polisę OC. Czy jednak na pewno dotyczy to każdego auta bez żadnego wyjątku? Czy samochody uprzywilejowane także muszą być ubezpieczone? Niewątpliwie w ich przypadku ryzyko kolizji drogowej czy wypadku jest wyjątkowo wysokie, ale czy pomimo na pewno obowiązują je te same zasady, co wszystkie inne pojazdy? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie – zapraszamy do lektury!
Co to jest samochód uprzywilejowany?
Terminem tym określa się wszystkie samochody, które z racji swojego przeznaczenia mogą w określonych sytuacjach łamać przepisy prawa o ruchu drogowym pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności. Warunkiem jest także to, aby auto miało w takim momencie uruchomione sygnały świetlne oraz dźwiękowe.
Niewątpliwie pojazdy uprzywilejowane każdemu kojarzą się z samochodami wykorzystywanymi przez policję, straż pożarną oraz pogotowie ratunkowe. Jednak w świetle aktualnie obowiązujących przepisów jest ich dużo więcej.
Zalicza się do nich również m.in pojazdy:
- służb ratownictwa chemicznego, Parków Narodowych, celnych i więziennych,
- wojskowe (w tym sił zbrojnych rzeczypospolitej polskiej, wywiadu i kontrwywiadu) oraz straży granicznej,
- agencji bezpieczeństwa wewnętrznego i służby ochrony państwa. ABW, CBA i BOR,
- strażników miejskich bądź gminnych,
- Inspekcji Transportu Drogowego,
- specjalistów zajmujących się ratownictwem górskim lub wodnym,
- urzędników realizujących obowiązki związane z kontrolą skarbową.
Ubezpieczenie pojazdu uprzywilejowanego - zapytaj o ofertę
Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy
Porozmawiajmy
Kiedy pojazd uznany jest jako uprzywilejowany?
Podkreślić należy to, że samo wykorzystywanie samochodu przez powyższe instytucje i służby nie jest równoznaczne z jego uprzywilejowaniem. W większości przypadków jest autem „normalnym”, a kierowca samochodu uprzywilejowanego ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i stosować się do wszystkich przepisów ruchu drogowego. Uprzywilejowany stanie się dopiero w momencie uruchomienia sygnałów dźwiękowych oraz świetlnych. Do tego ma obowiązek włączyć światła mijania lub drogowe. Co ważne, w takim stanie nie musi być w ruchu – za interwencję uznaje się także postój, jeśli spełnione są powyższe warunki (za wyjątkiem obowiązku używania sygnałów dźwiękowych).
- prowadzenia akcji przez pracownika danej służby lub instytucji,
- uczestnictwa samochodu w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych,
- realizacji zadań związanych z ochroną osób obejmujących kierownicze stanowiska państwowe.
Aby to wyjaśnić, wystarczy prosty przykład. Jeśli karetka jedzie z pacjentem, którego życie jest zagrożone, uruchamia sygnały świetle i dźwiękowe, stając się pojazdem uprzywilejowanym. Gdy natomiast porusza się po prostu z jednego punktu do drugiego, musi stosować się do wszystkich przepisów ruchu drogowego.
Z jakich praw korzystają kierowcy pojazdów uprzywilejowanych?
Prowadzenie pojazdu uprzywilejowanego w czasie akcji jest wyjątkowo niebezpieczne. Kierowca ma bowiem przyzwolenie do łamania przepisów drogowych, w tym np. ograniczeń prędkości czy czerwonych świateł. Oczywiście korzysta z niego w jasno określonym celu, np. jadąc do szpitala z pacjentem, którego życie jest zagrożone lub udając się na miejsce popełnienia poważnego przestępstwa.
Bardzo istotne jest to, że choć kierowca pojazdu uprzywilejowanego może łamać przepisy, tak przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa. Nie może korzystać ze swoich przywilejów na siłę, szanując innych uczestników ruchu. Co więcej, jeśli dojdzie do wypadku z autem uprzywilejowanym, to jego kierowca ponosi pełną odpowiedzialność. Jako ciekawostkę warto dodać, że choć pojazd taki może łamać przepisy, tak ma obowiązek stosować się do sygnałów podawanych przez policjanta kierującego ruchem.
Pojazd uprzywilejowany a inni uczestnicy w ruchu drogowym
Jeszcze do niedawna brakowało w Polsce przepisów normujących tę kwestię. Kierowców można było po prostu prosić o to, aby widząc pojazd uprzywilejowany, ułatwiali mu przejazd. Wszystko jednak zmieniło się w roku 2019. Od tego momentu istnieje obowiązek tworzenia tzw. korytarza życia, czyli zjechania na lewą lub prawą stronę samochodom uprzywilejowanym, tak, aby auto uprzywilejowane mogło przejechać. Co ważne, obowiązek ustępowania pierwszeństwa i zachowania szczególnej ostrożności dotyczy także pieszych oraz rowerzystów.
Pojazdy uprzywilejowane a mandaty
Jak już wiesz, kierowca pojazdu uprzywilejowanego (spełniającego założenia tej definicji), może łamać przepisy ruchu drogowego. Nie dostanie więc mandatu np. za przekroczenie prędkości czy przejazd na czerwonym świetle. Jeśli jednak okaże się, że zrobił to z innych powodów, np. spieszył się załatwić swoje sprawy czy na obiad, jak najbardziej zostanie ukarany. Za bezpodstawne użycie sygnałów dźwiękowych i świetlnych przewidziany jest mandat do 300 zł.
Co z pozostałymi uczestnikami ruchu? Kierowca samochodu, który nie ustąpi pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu, np. nie tworząc korytarza życia, może dostać 300 zł mandatu i 5 punktów karnych. Zabronione jest także wyprzedzanie takich aut, za co grożą 3 punkty i identyczna kara finansowa. Kierowca samochodu uprzywilejowanego również może otrzymać mandat, jeśli nie zachował szczególnej ostrożności podczas wykonywania manewru.
Ubezpieczenie samochodu uprzywilejowanego jest wymagane
Właściciele pojazdów uprzywilejowanych mają obowiązek wykupić ubezpieczenie samochodu (OC). Ryzyko spowodowania przez niego wypadku jest wyjątkowo duże. Jeśli samochód jest na akcji, kierowca może jechać bardzo szybko czy przyjeżdżać na czerwonych światłach. Wystarczy drobna pomyłka czy zła ocena sytuacji, aby doszło do tragedii.
Święci nie są także inni uczestnicy ruchu drogowego. Słuchanie głośnej muzyki w aucie, rozkojarzenie czy skupienie się na telefonie podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych – w każdej z tych sytuacji można „przeoczyć” fakt zbliżania się pojazdu uprzywilejowanego.
Dlaczego OC dla pojazdu uprzywilejowanego jest bardzo ważne?
Jak już wspominaliśmy, ryzyko zdarzenia drogowego z udziałem pojazdu uprzywilejowanego jest wyjątkowo wysokie. Gdy do niego dojdzie, szkody mogą być ogromne, zarówno te majątkowe, jak i na ludziach. Z polisy OC ofiary sprawców takich zdarzeń, osoby w nich poszkodowane mają wypłacane odszkodowania. Z nich pokrywa się także m.in. ewentualne koszty leczenia czy rehabilitacji.
To z tego powodu to ubezpieczenie jest wyjątkowo ważne w przypadku samochodów uprzywilejowanych. Oczywiście odrębną kwestię stanowi fakt, że trudno jest znaleźć winnych takich zdarzeń. Auta uprzywilejowane jadą szybko i łamią przepisy mając do tego prawo. To z kolei sprawia że innych uczestnicy ruchu drogowego często są zaskoczeni sytuacją, co prowadzi do popełniania błędów.
Czy są specjalne ubezpieczenia OC dla pojazdów uprzywilejowanych?
Jeśli myślałeś, że są specjalne ubezpieczenia OC dla właścicieli pojazdów uprzywilejowanych, to jesteś w błędzie. To dokładnie takie same polisy, jak wykupywane przez wszystkich innych kierowców. Oznacza to, że są normowane przepisami prawa w zakresie wysokości sumy odszkodowań dla szkód na ludziach oraz majątkowych. Co więcej, w zasadzie każdy ubezpieczyciel ma oferty dla właścicieli aut uprzywilejowanych. W efekcie znalezienie OC w dobrej cenie jest stosunkowo proste.
Ubezpieczenie samochodu uprzywilejowanego – autocasco
Pewne wątpliwości może budzić AC dla pojazdu uprzywilejowanego. Jak już wiesz, ryzyko uszkodzenia takiego samochodu jest ogromne. Jednak okazuje się, że pomimo tego ubezpieczyciele mają mnóstwo ofert Autocasco o takim przeznaczeniu. Oczywiście są firmy, które chcą uniknąć odpowiedzialności. Z tego powodu przed zakupieniem polisy koniecznie zapoznaj się z dołączonym do niej OWU. Upewnij się, że na liście wyłączeń brak jest informacji o samochodach uprzywilejowanych.
Choć AC trudniej znaleźć, tak wielu właścicieli takich aut decyduje się na ich zakup. Szanse na uszkodzenia samochodu są bowiem dość duże i wynikają nie tylko z wypadków czy kolizji drogowych. Może do nich dojść także w efekcie:
- różnych obcierek podczas manewrowania,
- konieczności wyjeżdżania na akcję w trudny teren,
- potrącenia zwierząt,
- występowania groźnych zjawisk pogodowych – kierowca np. karetki czy radiowozu nie może zrezygnować z jazdy na akcję z powodu złych warunków atmosferycznych.
Co należy wiedzieć o AC dla pojazdów uprzywilejowanych?
Niewątpliwie ubezpieczenie Autocasco jest nieobowiązkowe, a to oznacza, że nieregulowane przepisami pod kątem zakresu ochrony. Ten jest zawsze inny, zależnie od oferty danego ubezpieczyciela. Zazwyczaj zależność jest tutaj prosta – im wyższa składka za AC, tym szerszą ochronę zapewnia. W efekcie oszczędzanie na tej polisie zdecydowanie jest niewskazane, szczególnie jeśli chodzi o ubezpieczenie pojazdów uprzywilejowanych, gdzie ryzyko wystąpienia szkody jest duże.
Szukając Autocasco koniecznie prześwietl możliwie najwięcej ofert od wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Zwracaj uwagę nie tylko na cenę, ale i zakres ochrony, w tym wysokość sumy ubezpieczeniowej czy wyłączenia z odpowiedzialności. Pamiętaj, że wszystkie kluczowe informacje związane z polisą znajdziesz w dołączonym do niej OWU, czyli w Ogólnych Warunkach Umowy
Ubezpieczenie samochodu uprzywilejowanego - podsumowanie
Jeśli do tej pory miałeś wątpliwości, teraz masz już pewność, że samochody uprzywilejowane, tak samo jak wszystkie inne pojazdy mechaniczne, muszą mieć polisę OC. Do tego właścicieli takich aut mają możliwość wykupienia dodatkowego Autocasco. W tym konkretnym przypadku oba te ubezpieczenia są wyjątkowo istotne z racji dość dużego ryzyka uczestnictwa w kolizji lub wypadku.
Gdzie ubezpieczyć pojazd uprzywilejowany?
Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy
Porozmawiajmy
Oferujemy:
- Ubezpieczenia karetki
- Ubezpieczenia szpitali
- Ubezpieczenia sprzętu medycznego
Sprawdź też naszą ofertę na:
Andrzej Piwoński to starszy specjalista w zakresie ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży. Od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć naszym klientom najbardziej aktualnych i korzystnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zawsze podchodzi do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem, szukając najlepszych ofert dla każdego naszego klienta indywidualnie.
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!