Jesteś właścicielem samochodu, który wykorzystujesz do przewozu osób, świadcząc usługi taxi? Oczywiście zgodnie z prawem, tak jak wszyscy inni właściciele aut, masz obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Niestety w przypadku taksówki musisz liczyć się z tym, że jego cena będzie wyższa od przeciętnej. Co gorsza, wyraźnie widać, że niektórych ubezpieczyciele dość niechętnie sprzedają takie polisy.
Z powyższego powodu, wykonując kalkulację ceny OC, w formularzu zawsze znajdziesz pole z pytaniem o sposób eksploatacji pojazdu. Jeśli zaznaczysz tam, że jest użytkowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i służy do przewozu osób, koszt takiego ubezpieczenia niestety na pewno pójdzie w górę. W związku z powyższym w artykule przedstawiamy podstawowe informacje na temat tych polis. Dowiesz się tutaj także, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu taxi – i jak obniżyć wysokość składki OC/AC za ubezpieczenie taxi.
Ubezpieczenia taxi - oblicz składkę online
Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy
Porozmawiajmy
Różnice między ubezpieczeniem OC taxi a tradycyjnym
Może Cię to zdziwi, ale jedyna różnica pomiędzy zwykłym ubezpieczeniem OC, a tym dedykowanym właścicielom aut taxi to…wysokość składki.
Wynika to z faktu, że zakres ochrony w ramach takiej polisy jest regulowany odgórnie, przepisami prawa. Niezależnie więc od tego, jaki masz samochód osobowy oraz do czego go wykorzystujesz, wysokość sum ubezpieczeniowych zawsze będzie dokładnie taka sama.
Jednocześnie pamiętaj, że OC to ubezpieczenie obowiązkowe, który musi wykupić każdy właściciel pojazdu, nie tylko osobowego, ale ogólnie mechanicznego. Choć taksówkarze to niewątpliwie szczególna grupa takich ludzi, ale fakt ten nie powoduje kompletnie żadnych przywilejów w zakresie tej polisy. Oczywiście mamy na myśli pozytywy, gdyż w kontekście negatywów to trzeba liczyć się z wyższą ceną. Różnice widoczne są jedynie w kwestii ubezpieczenia AC, o czym nieco później.
Pamiętaj, że przy ubezpieczeniu pojazdu należy wspomnieć o używaniu samochodu do działalności zarobkowej, ponieważ brak zgłoszenia tego faktu może powodować odmowę wypłaty odszkodowania w przypadku wypadku.
Ubezpieczenie taxi – dodatkowa ochrona
Jeśli prowadzisz działalność taksówkarską, do czego wykorzystujesz własny samochód, powinieneś pomyśleć o szerszej ochronie niż tylko obowiązkowe OC. Charakter eksploatacji takiego auta powoduje, że należy liczyć się z dość dużym ryzykiem wystąpienia różnych niebezpiecznych zdarzeń. Z tego powodu warto pomyśleć o zakupie nieobowiązkowej polisy AC. Dostaniesz z niej odszkodowanie, jeśli np. sam uszkodzisz auto w czasie manewrowania czy zrobi to ktoś inny w czasie Twojej nieobecności.
Wybór AC jest ważny m.in. z powodu, że taksówkarze coraz częściej inwestują w luksusowe, bardzo drogie samochody. Robią to w celu podnoszenia jakości świadczonych przez siebie usług i ściągania większej liczby klientów. Uszkodzenie takiego auta, nawet z pozoru drobne, może okazać się wyjątkowo kosztowne, dlatego możliwość skorzystania z odszkodowania jest ważna.
Na tym jednak nie koniec – taksówkarze każdego dnia przewożą wiele obcych sobie osób i zawsze istnieje ryzyko trafienia na człowieka niebezpiecznego. Do tego prowadząc taxi ponosi się pełną odpowiedzialność za pasażerów. Z tego powodu oprócz OC i AC, warto kupić również ubezpieczenie NNW. Najlepiej, jeśli swoim zasięgiem obejmuje zarówno kierowcę, jak i wszystkie pozostałe osoby podróżujące taksówką. Zostanie z niego wypłacone odszkodowanie, jeśli ubezpieczony dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu czy nawet poniesie śmierć.
Powód wyższych kosztów ubezpieczenia dla właścicieli taxi
Powodów, dla których kierowcy taksówek więcej płacą za OC czy AC jest sporo. Najważniejszy wpływ na to ma wysokie ryzyko wystąpienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Z racji intensywnej eksploatacji pojazdu taxi szansa na wypadek czy różne uszkodzenia auta są dość duże.
- ilość pokonywanych rocznie kilometrów – kierowca musi orientacyjnie ją określić i im będzie większa, tym oczywiście wyższa składka przez większe ryzyko wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia,
- wiek pojazdu – ubezpieczyciele przyjmują, że im starsze auto, tym większe ryzyko usterki, która może nieść za sobą poważne konsekwencje, np. przyczynić się do wypadku,
- przewożenie pasażerów, ludzi obcych kierowcy – mogą oni domagać się odszkodowania za zdarzenia, w których brali udział, a te wypłacane są z OC.
Naturalnie do powyższych dochodzą jeszcze czynniki standardowe. Na cenę ubezpieczenia OC czy AC wpływa także m.in. marka i model pojazdu, długość posiadania uprawnień do kierowania samochodem czy historia szkód z ostatnich lat. Wszystkie te aspekty mogą wpłynąć na wyższą cenę polisy, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę te parametry wyliczając wysokość składki.
Rada eksperta: unikaj sztucznego zawyżania ceny ubezpieczenia dla taksówek
Ile kosztuje ubezpieczenie taxi?
Zastanawiasz się, ile kosztuje OC taksówki? Już spieszymy z odpowiedzią. Obowiązkowe ubezpieczenie taxi (OC) wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Uwzględniając opcjonalne ubezpieczenia, jak ubezpieczenie autocasco, NNW i Assistance to można powiedzieć, że średnio koszt ubezpieczenia dla taxi wynosi od 2 000 do 5 000 zł rocznie.
Jak widać, koszt ubezpieczenia taksówki jest wyższy niż dla zwykłego samochodu, jednak wyższa cena składki nie powinna nas powstrzymywać od zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia taxi. Cenę polisy możesz wygodnie obliczyć online.
Dlaczego właściciele taksówek płacą więcej?
Z naszego doświadczenia wiemy, że w niektórych przypadkach właściciele taxi płacą za OC nawet 3 razy więcej od właścicieli samochodów do użytku prywatnego. Duże przebiegi, ryzyko roszczeń ze strony pasażerów czy częste poruszanie się w korkach to główne powody takiego stanu rzeczy, o których już wspominaliśmy.
Jednak lista czynników tak mocno windujących cenę tego ubezpieczenia jest więcej. Dodać do nich należy jeszcze m.in.:
- konieczność podróżowania w nawet bardzo trudnych warunkach – taksówkarz zwykle nie może pozwolić sobie na wolne od pracy tylko dlatego, że pogoda jest brzydka,
- duży stres, zmęczenie oraz praca pod presją czasu,
- ogromny pośpiech, który zwiększa ryzyko kolizji czy wypadku drogowego.
Droższe jest także ubezpieczenie AC, na które wpływ mają zarówno powyższe kwestie, jak i jeszcze jedno ryzyko – dewastacja. Taksówkarz każdego dnia przewozi mnóstwo kompletnie obcych sobie ludzi. Każda z takich osób może umyślnie uszkodzić pojazd z wielu różnych powódek.
Wszystko to sprawia, że wysokość składki za ubezpieczenie taksówki jest bardzo zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Znalezienie tego najtańszego przede wszystkim wymaga dokładnej analizy ofert wielu ubezpieczycieli. Tu z pomocą przychodzi nasz kalkulator ubezpieczeniowy. Korzystając z niego porównasz ze sobą różne polisy OC czy AC bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wypełnisz kilka pól formularza, a następnie prześlesz go online. Na podstawie wprowadzonych danych zespół ekspertów wyszuka dla Ciebie najlepsze polisy.
Od czego jeszcze zależy wysokość składki za ubezpieczenie samochodu taxi?
Pamiętaj, że kupując OC ubezpieczyciele będą zwracać uwagę nie tylko na to, czy chcesz objąć ochroną auto przeznaczone na taksówkę. Spojrzą także na Ciebie, jako na kierowcę. Pod tym kątem na cenę ubezpieczenia ma wpływ m.in.:
- wiek – im starsza osoba tym wyższa składka za OC taxi,
- doświadczenie za kierownicą, im dłużej kierowca posiada prawo jazdy tym lepiej,
- miejscowość zamieszkania – zwykle to właśnie w niej świadczone są usługi taksówkarskie i im jest większa, tym wyższe ryzyko niebezpiecznych zdarzeń drogowych,
- stan cywilny i posiadanie dzieci – statystycznie osoba w związku małżeńskim, która wychowuje dzieci, jeśli bezpieczniej niż człowiek samotny i bezdzietny.
Droższe jest także ubezpieczenie AC, na które wpływ mają zarówno powyższe kwestie, jak i jeszcze jedno ryzyko – dewastacja. Taksówkarz każdego dnia przewozi mnóstwo kompletnie obcych sobie ludzi. Każda z takich osób może umyślnie uszkodzić pojazd z wielu różnych powódek.
Wszystko to sprawia, że wysokość składki za ubezpieczenie taksówki jest bardzo zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Znalezienie tego najtańszego przede wszystkim wymaga dokładnej analizy ofert wielu ubezpieczycieli. Tu z pomocą przychodzi nasz kalkulator ubezpieczeniowy. Korzystając z niego porównasz ze sobą różne polisy OC czy AC bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wypełnisz kilka pól formularza, a następnie prześlesz go online. Na podstawie wprowadzonych danych zespół ekspertów wyszuka dla Ciebie najlepsze polisy.
Kolejna kwestia wpływająca na cenę OC związana jest z samym ubezpieczanym samochodem. Chodzi tutaj przede wszystkim o pojemność oraz moc silnika. Im te parametry są większe, tym teoretycznie auto szybsze, bardziej sportowe, a więc ryzyko wypadku większe. Nie bez znaczenia jest oczywiście także wiek auta. Jednak okazuje się, że spory wpływ ma także marka. Tutaj bierze się pod uwagę statystyki policyjne, zgodnie z którymi właściciele pewnych grup samochodów częściej powodują wypadki, od pozostałych.
Na koniec należy wspomnieć o historii szkód. Kierowca, który w ostatnich latach nie był sprawcą żadnych zdarzeń drogowych, może liczyć na ulgi w składce za OC taxi. Zwykle ubezpieczyciele biorą pod uwagę ostatnie 5 lat.
Ubezpieczenie taxi – najczęściej zadawane pytania
Na koniec przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących ubezpieczenia taxi, które często zadają nam klienci. Jeśli nie znalazłeś interesujących Cię informacji, gorąco zachęcamy do kontaktu – z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.
Czy świadcząc usługi taksówkarskie na rzecz Ubera trzeba liczyć się z droższym OC?
Warto jeszcze poświęcić chwilę dość popularnej w Polsce firmie Uber, która świadczy swego rodzaju usługi taksówkarskie. W tym przypadku mamy do czynienia z zatrudnianiem kierowców, którzy własnymi autami przewożą osoby zgłaszające się w specjalnej aplikacji mobilnej. Jeszcze przed 2020 rokiem ubezpieczyciele faktycznie traktowali takie osoby ulgowo – ceny OC były niższe, niż dla kierowców taksówek. Dlaczego?
Firmy ubezpieczeniowe wyróżniało dwie kategorie ubezpieczeń: OC samochodu zarejestrowanego jako taxi oraz OC samochodu służącego do odpłatnego przewozu pasażerów. Choć to w zasadzie tak samo, tak druga grupa była tańsza w ubezpieczeniu i auta wykorzystywane przez osoby pracujące dla Ubera były do niej zaliczane.
Jednak pod koniec roku kwestię tę unormowała ustawa popularnie określana mianem „Lex Uber”. W jej wyniku kierowcy tej firmy zostali zobligowani do posiadania licencji taksówkarskiej oraz odpowiedniego oznaczania swoich samochodów. To z kolei uniemożliwiło ubezpieczycielom traktowanie takich pojazdów jako przeznaczone do odpłatnego przewozu osób. W efekcie dziś kierowcy Ubera muszą liczyć się z równie wysoką stawką za OC taksówki.
Ile trzeba zapłacić za AC dla taxi?
W zasadzie śmiało możemy stwierdzić, że zasady naliczania opłat za AC dla taksówkarzy są identyczne jak przy OC. Tutaj także cena potrafi być nawet 3-krotnie wyższa, a powody takiego stanu rzeczy są praktycznie analogiczne. Co więcej, ubezpieczyciele często windują cenę jeszcze bardziej w sposób świadomy, chcąc w ten sposób zniechęcić do kupowania polisy. Powodem tego jest duże ryzyko wystąpienia szkód, dla których autocasco gwarantuje odszkodowanie.
Oczywiście duży wpływ na cenę za AC ma także wartość pojazdu, co jednak jest całkowicie normalne. Im droższy pojazd, tym wyższe koszty jego ewentualnej naprawy. Rośnie też odszkodowanie w przypadku stwierdzenia szkody całkowitej. Ponieważ taksówkarze coraz częściej inwestują w nowoczesne samochody, chcąc podnosić jakość usług, muszą liczyć się z jeszcze wyższą ceną AC.
Pewnym wyjściem alternatywnym, gdy wysokość składki okazuje się nieakceptowalna, jest wykupienie dużo tańszego mini AC. Jednak pamiętaj, że choć cechuje się atrakcyjną ceną, tak zapewnia mocno ograniczoną ochronę. Zwykle dotyczy tych szkód całkowitych, kradzieży oraz uszkodzeń wynikających z działania sił przyrody.
Czy taksówki można ubezpieczać w ramach polis flotowych?
Do tej pory opisywaliśmy przypadki kierowców, którzy prowadzą własną działalność taksówkarską, korzystając tylko z jednego auta. Jeśli jednak jesteś właścicielem korporacji i masz wiele pojazdów taxi, jak najbardziej możesz objąć je ochroną w ramach ubezpieczenia flotowego. To rozwiązanie bardzo atrakcyjne – im więcej samochodów ubezpieczasz, tym ciekawsze zniżki otrzymasz. W ten sposób z powodzeniem wykupisz nawet cały pakiet polis, a więc obowiązkowe OC taxi wraz z AC, Assistance oraz NNW.
Jeśli chcesz znaleźć najlepsze ubezpieczenie taksówki, zarówno jednej, jak i całej floty, już dziś skorzystaj z dostępnego na naszej stronie kalkulatora. Znajdziemy dla Ciebie najlepsze oferty, niedrogie i jednocześnie gwarantujące wysoki poziom ochrony ubezpieczeniowej.
Jestem kierowcą Ubera – czy muszę liczyć się z droższym ubezpieczeniem samochodu?
Z powodu zmiany przepisów obecnie w większości przypadków kierowcy Ubera płacą za ubezpieczenie samochodu tyle samo, co pozostali taksówkarze. Przestali bowiem zaliczać się do grupy osób, które użytkują auto nie do realizacji usług taxi, a odpłatnego przewozu osób. W tym drugim przypadku traktowało się to jako sposób na dorobienie – mniejsza intensywność pracy, czyli niższe ryzyko wypadku. Obecnie kierowca Ubera także musi mieć licencję i odpowiednio oznakowany pojazd, dlatego cena ubezpieczenia zwykle jest taka sama, jak dla taxi.
Czy jeśli pasażer taksówki lub auta Uber będzie poszkodowany w wypadku, dostanie odszkodowanie?
Zdecydowanie tak i jest to jeden z ważniejszych powodów, dla których taksówkarze płacą więcej za OC. Pasażerowi w takim przypadku należy się pełne odszkodowanie zarówno w zakresu szkód osobowych, jak i na mieniu. Oczywiście gdyby okazało się, że taksówkarz czy kierowca Ubera nie opłacili obowiązkowej polisy, pieniądze zostaną wypłacone z UFG.
Zauważyłem, że na rynku są ubezpieczenia GAP dla taxi – czym są?
Ubezpieczenie GAP to specjalne, nieobowiązkowe polisy dla osób, które auta wykorzystywane na taxi leasingują lub kupują na kredyt. W ich przypadku, gdyby doszło do szkody całkowitej, istnieje ryzyko, że wartość samochodu będzie niższa, niż pozostałe zobowiązanie finansowe wobec leasingodawcy lub kredytodawcy. Odszkodowanie z OC czy AC uniemożliwi całkowitą spłatę zadłużenia – różnicę tę wyrówna właśnie ubezpieczenie GAP.
Czy można jakoś obniżyć cenę ubezpieczenia taksówki?
Tak, najskuteczniejszym sposobem jest wybranie najlepszej oferty – każde towarzystwo ubezpieczeniowe oblicza składkę na podstawie różnych parametrów. Dodatkowo, współpracujący brokerzy ubezpieczeniowi są w stanie wynegocjować lepsze warunki.
Ubezpieczenie taksówki w leasingu – o czym trzeba wiedzieć?
Leasingując taksówkę, musisz liczyć się z tym, że leasingodawca niejako wymusi zakres jej ubezpieczenia. Zwykle wymagany jest pełen pakiet polis, a więc AC, Assistance oraz NNW wraz z obowiązkowym OC. Często spotkasz się z próbą narzucania ubezpieczyciela, ale pamiętaj, że zgodnie z prawem nie musisz się na to godzić. Możesz wykupić ubezpieczenie w innej firmie, choć potrzebujesz do tego zgody leasingodawcy.
Najtańsze ubezpieczenie taxi online
Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy
- Najtańsze ubezpieczenie OC taxi - Najtańsze oferty ubezpieczenia AC taxi - Korzystne ubezpieczenia Assistance, NNW
Andrzej Piwoński to starszy specjalista w zakresie ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży. Od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć naszym klientom najbardziej aktualnych i korzystnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zawsze podchodzi do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem, szukając najlepszych ofert dla każdego naszego klienta indywidualnie.
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!