Ubezpieczamy24.com

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego – ile kosztuje i gdzie kupić?

Samochody elektryczne promowane są jako bardzo tanie w eksploatacji. Ich producenci prześcigają się w kalkulacji oszczędności, jakie można poczynić w porównaniu do kosztów jazdy samochodami spalinowymi. Jeśli jednak planujesz zakup takiego pojazdu, musisz pamiętać o tym, że samo ładowanie akumulatorów to nie jedyny wydatek, jaki Cię czeka. Tak jak wszyscy posiadacze aut, musisz bowiem każdego roku kupować obowiązkowe ubezpieczenie OC. Zostań z nami jeśli jesteś ciekaw, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego i gdzie najlepiej je kupić. 

Na pewno zależy Ci na tym, aby możliwie najbardziej obniżyć koszty użytkowania takiego pojazdu, gdyż już sam jego zakupu to ogromny wydatek! Co więcej, mają tak drogi wóz, zdecydowanie powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu AC. Jest nieobowiązkowe, ale zapewnia większe poczucie spokoju – w razie poważnej szkody, możesz liczyć na odzyskanie straconych pieniędzy.

samochód elektryczny

Ubezpieczenia samochodów elektrycznych - oblicz składkę online

Zabezpiecz swój samochód elektryczny i uzyskaj spokój ducha! Oblicz teraz swoją składkę na ubezpieczenie i ciesz się pełnym bezpieczeństwem na drodze. Nie czekaj - zrób to już dziś!
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego jest tańsze od aut spalinowych

Jeśli dopiero planujesz zakup auta elektrycznego, zapewne poważnie zastanawiasz się, czy wykupienie ubezpieczenia OC będzie bardziej kosztowne niż jakbyś miał samochód spalinowy. Pewnie uważasz, że tak będzie, ale okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie! Biorąc pod uwagę dane z roku 2022, właściciele aut benzynowych średnio za OC płacili 586 zł, a diesli nieco ponad 600 zł. Nieco tańsza była hybryda – tutaj średnia cena wynosiła 579 zł. Co z samochodami elektrycznymi? Ich właściciele musieli liczyć się z wydatkiem na poziomie 459 zł! Oczywiście obecnie ceny wszystkich tych polis ogólnie poszły w górę, ale z pewnością powyższe proporcje wciąż są zachowane.

Podsumowując powyższy temat: Ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego jest nieco mniej kosztowne, w przypadku pojazdów spalinowych ubezpieczyciele stosują wyższe stawki.

ubezpieczenie samochodu elektrycznego obraz 2

Koszt ubezpieczenia najpopularniejszych modeli samochodów elektrycznych

Jak to wygląda pod kątem konkretnych modeli pojazdów EV? Tych wciąż jest stosunkowo niewiele, szczególnie w porównaniu do wozów spalinowych. Jednak z wszystkich, które są, największą popularnością póki co cieszą się auta marki Tesla, a konkretniej wersje Model S oraz Model 3. Na podium znajduje się jeszcze niewielki, idealny do miasta Nissan Leaf.

Szacunkowe koszty ubezpieczenia najpopularniejszych aut elektrycznych w Polsce (w tym i wyżej wymienionych) to około 500-600 złotych rocznie (oczywiście chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie OC). Jednak właściwa cena może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak miejsce zamieszkania, wiek i doświadczenie kierowcy, historia ubezpieczeniowa i inne. Zalecamy skontaktowanie się z kilkoma firmami ubezpieczeniowymi, aby uzyskać dokładniejszą wycenę.

Co wpływa cenę ubezpieczenia OC dla samochodu z napędem elektrycznym?

Zacząć należy od tego, że żadna firma ubezpieczeniowa nie ma sztywno ustalonych cen polis OC. Zakres ochrony jest unormowany prawnie, natomiast wysokość składki zależy od wielu czynników, z których niektóre są nawet unikalne dla konkretnych ubezpieczycieli. W efekcie każdy zainteresowany tym ubezpieczeniem otrzymuje indywidualną ofertę, która przygotowywana jest na podstawie podanych w formularzu danych. Jeśli chcesz, możesz poznać ją już teraz – skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeniowego dostępnego na naszej stronie!

ubezpieczenie samochodu elektrycznego obraz 4
Wracając jednak do zmienności cen OC, poniżej wyróżniamy najważniejsze czynniki, które mają wpływ na cenę ubezpieczenia dla samochodów elektrycznych:

Ubezpieczenie AC dla samochodu elektrycznego – czy jest opłacalne?

Odpowiedź na tak zadane pytanie jest wręcz oczywista – zdecydowanie tak! Pojazdy elektryczne kosztują nierzadko po kilkaset tysięcy złotych. Nawet te najmniejsze, teoretycznie dostępne dla każdego, potrafią mieć cenę doskonale wyposażonego auta spalinowego dobrej marki. W efekcie kupując pojazd EV, powinieneś zabezpieczyć się na wypadek jego uszkodzenia czy nawet zniszczenia, a wbrew pozorom ryzyko jest tutaj całkiem spore.

ubezpieczenie samochodu elektrycznego obraz 1

Ile kosztuje ubezpieczenie AC dla samochodu elektrycznego?

Przy ogromnych cenach pojazdów elektrycznych koszt zakupu AC jest zdecydowanie niewielki. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć? Sprawdziliśmy to, weryfikując dane od firm ubezpieczeniowych z roku 2022. Wynika z nich, że młodzi kierowcy (do 25 roku życia), za AC auta EV musieli średnio zapłacić 6250 zł. Choć wydaje się to sporo, tak pamiętaj, że osoby w tym wieku niestety muszą płacić więcej za ubezpieczenie samochodu. W przypadku kierowców starszych średnia cena AC jest zdecydowanie niższa – w roku 2022 wynosiła zaledwie 2623 zł. Jeśli więc masz pojazd elektryczny np. o wartości 250 tysięcy złotych, koszt zakupu AC stanowi niewielki ułamek tego.

Oczywiście szukając oszczędności zawsze możesz zdecydować się na tzw. pakiet mini AC. Jednak pamiętaj, że zakres ochrony jest w tym przypadku minimalny. Zwykle dotyczy tylko szkody całkowitej wynikającej z kradzieży samochodu lub uszkodzenia go przez działanie sił natury.

Co wpływa na cenę AC auta elektrycznego?

W dużej mierze na wysokość składki za AC wpływają te same czynniki, które wymieniliśmy wcześniej dla ubezpieczenia OC (więc nie ma sensu ich powielać). Dochodzą do tego jednak dwie unikalne kwestie, a konkretniej:

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego - ile kosztuje i gdzie kupić? 4

Gdzie można znaleźć tanie ubezpieczenie dla auta elektrycznego?

Jeśli chcesz tanio ubezpieczyć swoje auto elektryczne, musisz przede wszystkim sprawdzić jak najwięcej ofert z rynku. Nie da się złapać na hasła o promocjach czy zniżkach – decydowanie się na pierwsze napotkane ubezpieczenie to duży błąd. Tylko zapoznanie się z propozycjami wielu ubezpieczycieli da Ci dobry pogląd na rynek, pozwalając wybrać polisę możliwie najtańszą.
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Na jakie ubezpieczenie auta elektrycznego się zdecydować?

Jeśli właśnie kupiłeś auto elektryczne, zacząć musisz od tego, co obowiązkowe czyli od zakupu ubezpieczenia OC. Pamiętaj, że w jego przypadku zwracanie uwagi na zakres ochrony jest zbędne – regulują go przepisy. W efekcie możesz spokojnie kierować się tylko i wyłącznie ceną, a najlepsze oferty znajdziesz z pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeniowego.

Oprócz tego polecamy zakup polisy AC, która swoją drogą w zasadzie będzie obowiązkowa, jeśli wziąłeś auto na kredyt, leasingujesz je lub skorzystałeś z dotacji na zakup. W przypadku Autocasco musisz już dobrze przyglądać się ochronie gwarantowanej w ramach polisy. Każdy ubezpieczyciel ma inną ofertę i od jej zakresu uzależniona je cena.

Na koniec polecamy dokupienie Assistance, które zapewni np. holowanie do najbliższej stacji ładowania. Nawet, jeśli masz nowe auto elektryczne, zawsze musisz brać pod uwagę ryzyko jego awarii. Gdy dojdzie do tego w trasie, uzyskasz profesjonalne wsparcie serwisowe na miejscu zdarzenia, które zorganizuje i opłaci ubezpieczyciel. Dodatkowo pomyśl o NNW – zabezpiecza kierowcę i ewentualnie jego pasażerów na wypadek śmierci czy wypadku, którego skutkiem będzie trwały uszczerbek na zdrowiu.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Na koniec bardzo ważna informacja – kupując polisę OC lub AC zawsze dokładnie zapoznaj się z dołączonym do niej OWU. To dokument, w którym znajdziesz wszystkie informacje związane z ochroną ubezpieczeniową. Na pewno będzie tam również tzw. lista wyłączeń. Jest to wykaz zdarzeń, które są wyłączone z odpowiedzialności ubezpieczyciela – oznacza to, że w razie wystąpienia któregoś z nich nie dostaniesz odszkodowania.

Firmy ubezpieczeniowe chronią w ten sposób swoje interesy. Lista wyłączeń dotyczy głównie zdarzeń, które wynikają z działań celowych lub nieodpowiedzialnego zachowania kierowcy. Ubezpieczona osoba nie dostanie odszkodowania, jeśli np.:

Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela

Pamiętaj, że wyłączenia dotyczą także ubezpieczeń AC, a ich liczba nierzadko jest dużo większa niż dla OC. Przykładem tego są dość powszechne ograniczenia terytorialne. Odszkodowania możesz nie otrzymać np. wtedy, gdy do szkody doszło w Ukrainie, Rosji czy Białorusi – wyjeżdżając do krajów zwiększonego ryzyka, musisz wykupić dodatkową ochronę ubezpieczeniową.

W przypadku AC zwróć też uwagę na ewentualne zapisy mówiące o minimalnej wartości szkody. Może się okazać, że jeśli koszt jej usunięcia będzie np. niższy niż 300 czy 500 zł, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Innym przykładem jest kradzież auta, gdzie udowodnione zostanie, że właściciel np. nie zamknął prawidłowo pojazdu po opuszczeniu go.

Pamiętaj, że profesjonalną pomoc w wyborze ubezpieczenia auta elektrycznego uzyskasz u nas! Wystarczy, że wypełnisz formularz na stronie i skorzystasz z kalkulatora ubezpieczeniowego. Znajdziemy dla Ciebie dopasowane do potrzeb polisy i pomożemy w wyborze tej najlepszej!

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego – FAQ

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na częste pytania związane z ubezpieczeniem samochodu elektrycznego.

1

Czy ubezpieczenie samochodu elektrycznego jest inne niż dla samochodu z silnikiem spalinowym?

Nie, proces ubezpieczenia samochodu elektrycznego jest taki sam jak dla samochodu z silnikiem spalinowym. Jedyna różnica może polegać w zakresie ochrony ubezpieczeniowej dla dodatkowych produktów ubezpieczeniowych (jak np. Assistance, czy Auto Casco).

2

Czy ubezpieczenie samochodu elektrycznego jest droższe niż dla samochodu z silnikiem spalinowym?

Niekoniecznie. Wszystko zależy od wybranego zakresu ubezpieczenia, miejsca zamieszkania i historii ubezpieczeniowej. W niektórych przypadkach, ubezpieczenie samochodu elektrycznego może być tańsze niż dla samochodu z silnikiem spalinowym.

3

Czy ubezpieczenie samochodu elektrycznego obejmuje uszkodzenie baterii?

Tak, w zależności od wybranego zakresu ubezpieczenia, uszkodzenie baterii może być objęte ubezpieczeniem.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)