Ubezpieczamy24.com

Czy warto wykupić ubezpieczenie szyb samochodowych?

pęknieta szyba w samochodzie obraz 2-min

Samochodowe szyby, a szczególnie te czołowe, są elementami pojazdów bardzo mocno narażonymi na uszkodzenia. Podczas szybkiej jazdy np. autostradą odprysk nawet niewielkiego kamyka wylatującego spod kół innego auta, może doprowadzić do pęknięcia szkła. Oczywiście do uszkodzenia może dojść także w innych sytuacjach – np. w wyniku działania wandali czy złamania się gałęzi drzewa, pod którym samochód jest zaparkowany. Jazda z szybą w takim stanie jest niebezpieczna, gdyż pęknięcie może się pogłębiać, a do tego, co bardzo istotne, jest to niezgodne z przepisami. W trakcie kontroli drogowej właściciel takiego pojazdu może mieć zatrzymany dowód rejestracyjny, a i auto takie nie przejdzie przeglądu technicznego. Przed takimi sytuacjami można się chronić, wykupując wcześniej ubezpieczenie szyb samochodowych i w artykule wyjaśniamy, czy warto to zrobić – sprawdź już teraz!

Najważniejsze kwestie, które należy wiedzieć o ubezpieczeniu szyb samochodowych

Jak już wiesz, jazda samochodem z pękniętą czy zbitą szybą jest niezgodna z przepisami i można za to stracić dowód rejestracyjny oraz nawet otrzymać mandat. Z tego powodu pojazd z taką usterką powinien zostać naprawiony najszybciej, jak tylko jest to możliwe. Niestety jednak szyby samochodowe zwykle są drogie, a w szczególności przednie oraz tylne, które mogą mieć m.in. paski grzewcze, miejsca na czujniki, kamery itp. Do tego należy dodać jeszcze koszt usługi wymiany, który zależnie od modelu auta, także może być wysoki.

Mając ubezpieczenie szyb samochodowych, wszystkie powyższe wydatki poniesienie firma ubezpieczeniowa – zapłaci za zakup części oraz jej wymianę. Istotne jest tutaj to, że ochrony takiej nie zapewnia podstawowe obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. Należy dokupić do niej (lub do AC) właśnie ubezpieczenie szyb. 

Co warto dodać, ceny tych polis, a więc roczne składki, zazwyczaj są relatywnie niedrogie w stosunku do tego, ile kosztuje wymiana zaledwie jednej szyby samochodowej. Jednocześnie coraz częściej pojawiają się oferty, w których ubezpieczyciel gwarantuje, że likwidacja takiej szkody odbędzie się bez utraty zniżek. Możesz zastanawiać się po co mi ubezpieczenie szyb, skoro mam AC? Głównie z uwagi na brak wpływu na zniżki i szybkość w realizacji naprawy.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie szyb samochodowych?

Teoretycznie można wyróżnić pewne grupy kierowców, którzy są szczególnie narażeni na to, że w ich pojazdach dojdzie do uszkodzenia szyby.

Jednak w praktyce każdy użytkownik samochodu musi liczyć się z ryzykiem pęknięcia w nim szyby, które to wbrew pozorom jest dość wysokie. Nawet jadąc po mieście możemy liczyć się z tego typu uszkodzeniem. Z tego powodu warto chronić się przed takimi zdarzeniami, wykupując odpowiednie ubezpieczenie. Jest to tym bardziej godne uwagi, że łatwo znaleźć oferty gwarantujące, że po likwidacji szkody nie utraci się zniżek na AC, które jak wiadomo jest drogie. Kupując polisę zwróć uwagę na to, czy zapewnia ona kompleksową ochronę. Upewnij się, że ubezpieczyciel pokryje koszty wymiany szyby niezależnie od tego czy do jej uszkodzenia doszło np. w czasie jazdy czy w wyniku złamania się gałęzi drzewa lub działalności wandala.

Czy ubezpieczenie szyb samochodowych można kupić w każdej chwili?

O ubezpieczenie szyb samochodowych powinieneś pomyśleć w momencie, gdy zbliża się termin zakupu obowiązkowego OC. W zdecydowanej większości przypadków polisy takie stanowią niejako rozszerzenie ochrony w ramach właśnie OC bądź pakietu OC+AC. Czasem można kupować je oddzielnie, ale ofert takich jest niewiele, co przekłada się na ograniczone możliwości ich wyboru.

Przed zakupem ubezpieczenia szyb samochodowych zapoznaj się z OWU

Pamiętaj, aby przed wyborem konkretnej oferty takiego ubezpieczenia, zapoznać się z dokumentem OWU. Znajdziesz tam informacje dotyczące warunków dotyczących m.in. kwestii związanych z likwidacją szkód. Ubezpieczyciel może na przykład limitować ilość zdarzeń w ciągu roku, które objętą są ochroną.

W większości przypadków dużo ważniejsza jest jednak suma ubezpieczenia. Jest to maksymalna kwota, jaką ubezpieczyciel może wypłacić w ramach likwidacji szkody. Jeśli więc koszt wymiany szyby okaże się wyższy, różnicę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

pęknieta szyba w samochodzie obraz 1-min
Pamiętaj też, że w umowach takich znajdują się różne wyłączenia z odpowiedzialności. Ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wymiany szyby samochodowej np. wtedy, gdy do jej uszkodzenia doszło:

Sprawdź także zakres terytorialny polisy – może obejmować szkody powstałe tylko na terenie Polski lub także w innych krajach UE. Istotny jest także sposób likwidacji szkody, który może być bezgotówkowy lub z udziałem własnym ubezpieczonego.

Które szyby samochodowe można objąć ochroną ubezpieczeniową?

Musisz mieć świadomość tego, że ubezpieczenia te zazwyczaj obejmują ochroną podstawowe szyby samochodu, czyli czołową, boczne i tylną. Rzadko kiedy można dostać odszkodowanie za uszkodzenie szyberdachu, dachu panoramicznego czy wkładki lusterka. Rzeczy te ujęte są jedynie w polisach AC. Nie dostaniesz także zwrotu kosztów ponownego montażu folii przyciemniającej, jeśli była założona na uszkodzonej szybie.

Jednocześnie pamiętaj, że jeśli ubezpieczyciel wymieni szybę na swój koszt, to na pewno zamontuje zamiennik zamiast oryginału. Jednak spokojnie – musi to być część mająca wymagane prawem certyfikaty, która w efekcie na pewno będzie bezpieczna. Oczywiście w przypadku, gdy na rynku z jakichś powodów nie ma zamienników, firma ubezpieczeniowa pokryje koszt montażu oryginału.

koszt ubezpieczenia samochodu

Znajdź najlepszą ofertę ubezpieczenia szyb samochodowych

Zakup ubezpieczenia szyb zdecydowanie się opłaca, gdyż jej cena z pewnością będzie dużo niższa niż koszt wymiany zaledwie 1 szyby samochodowej. Oczywiście na rynku znajdziesz wiele takich ubezpieczeń, które różnią się zakresem ochrony oraz wysokością składki. Aby wybrać tę najlepszą, już dziś skorzystaj z naszego wsparcia – zgłoś się do profesjonalnej multiagencji ubezpieczeniowej. Zatrudniamy doświadczonych specjalistów, którzy mają dostęp do ofert wielu ubezpieczycieli. Otrzymasz ich przejrzyste zestawienie oraz profesjonalne wsparcie w wyborze i zakupie!
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
post