Ubezpieczamy24.com

Podwójne ubezpieczenie OC – jak wypowiedzieć?

Podwójne OC to sytuacja, w której samochód jednocześnie jest ubezpieczony w dwóch firmach ubezpieczeniowych. Zdarza się ona zwłaszcza gdy kupujemy używany samochód lub przedłużamy wygasającą polisę pojazdu. Właściciele aut często zapominają zrezygnować z dobiegającej końca umowy OC czy też zweryfikować czy pojazd ma ważną polisę po jego zbywcy. W celu rezygnacji podwójnego OC trzeba złożyć wypowiedzenie. Więcej informacji na temat podwójnego ubezpieczenia OC znajdziesz w naszym artykule.

podwójne ubezpieczenie oc obraz 2

Czym jest podwójne ubezpieczenie OC?

Czym jest i kiedy możemy mieć do czynienia z występowaniem podwójnego OC? O podwójnym OC mówimy wtedy, gdy jeden samochód posiada dwie polisy. Najczęściej powodem takiej sytuacji bywa niefrasobliwość właściciela auta. 
Dochodzi do tego najczęściej gdy:

Oczywiście to nie wszystkie możliwe przyczyny podwójnego OC. Czasem jego powodem są błędy formalne na pisemnym wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia. 

Zdarza się, że list z wypowiedzeniem dotychczasowej umowy OC nie dociera do towarzystwa ubezpieczeniowego lub dokument jest niepełny, czyli nie zawiera wszystkich niezbędnych danych takich jak np. własnoręczny podpis.

Sprawdź też:

Co zrobić w przypadku posiadania podwójnego OC?

W takiej sytuacji możesz się zastanawiać, co robić? Możesz zwyczajnie natychmiastowo wypowiedzieć umowę. Art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych informuje nas, że taki krok możesz wykonać w każdej chwili. Należy jednak podkreślić, że ubezpieczyciel może wymagać zapłaty za okres, w którym działało ubezpieczenie. 

Przykład: Pan Marcin kupił używane auto w styczniu 2023 roku. Od razu zdecydował się również na ubezpieczenie w PZU. W kwietniu otrzymał list z informacją o zaleganiu ze składkami od innego ubezpieczyciela, z którym poprzedni właściciel miał zawartą umowę ubezpieczenia OC. W takim przypadku Pan Marcin może od razu wypowiedzieć umowę dawnemu ubezpieczycielowi, aczkolwiek będzie zobowiązany do zapłacenia składki za okres od stycznia do kwietnia.

Dlaczego polisa OC wznawia się automatycznie?

Według UFG po naszych polskich drogach jeździ nawet około 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Każdego roku ta instytucja wysyła nawet 200 tysięcy wezwań informujących o konieczności zapłacenia kary za brak OC. Przypominamy, że za brak OC można otrzymać karę w wysokości dwóch minimalnych krajowych brutto. Niegdyś obowiązek ubezpieczenia pojazdu mieli kierowcy. 

Niestety, wówczas zapominalstwo ludzi powodowało niemały chaos na polskich drogach, a za nieubezpieczonych kierowców odszkodowania wypłacał UFG. Po pewnym czasie to się zmieniło i ustawodawca doszedł do wniosku, że obowiązek pamiętania o ubezpieczeniu przejdzie na firmy ubezpieczeniowe (oczywiście tylko w pewnej części). Wówczas towarzystwa ubezpieczeniowe zaczęły wznawiać polisy OC, jeśli ta dobiegała końca, została opłacona w całości, a kierowca nie dostarczył wypowiedzenia. 

Podwójne ubezpieczenie OC - jak wypowiedzieć? 4

Co zrobić, aby nie płacić za dwie polisy?

Jak nie płacić za dwie polisy? Nie ma innego sposobu niż uniknięcie sytuacji, w którym zwyczajnie może do tego dojść. Przede wszystkim:

Jak wypowiedzieć podwójne OC?

Jeśli zdecydujesz się wypowiedzieć podwójne ubezpieczenie OC, kluczowe jest, abyś postępował zgodnie z procedurami, które umożliwią ci skuteczne i bezproblemowe rozwiązanie umowy. Oto szczegółowe wyjaśnienie poszczególnych metod wypowiedzenia, które wspomniano w twoim tekście, wraz z dodatkowymi wskazówkami, jak przeprowadzić ten proces skutecznie.

1. Wypowiedzenie listowne

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC za pośrednictwem listu poleconego jest najbezpieczniejszą metodą, ponieważ zapewnia dowód nadania. Ważne jest, aby pamiętać o kilku kwestiach:

2. Wypowiedzenie u agenta ubezpieczeniowego

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC u agenta ubezpieczeniowego to opcja, która łączy w sobie wygodę osobistego kontaktu z profesjonalnym doradztwem. Odwiedzając agenta, możesz liczyć na bezpośrednią pomoc w wypełnieniu niezbędnych dokumentów, a także na możliwość natychmiastowego rozwiania wszelkich wątpliwości dotyczących procesu wypowiedzenia.

3. Wypowiedzenie w placówce ubezpieczyciela

Składając wypowiedzenie bezpośrednio w placówce ubezpieczyciela, zyskujesz pewność, że Twoje dokumenty zostaną natychmiast przekazane do odpowiedniego działu oraz że cały proces będzie przebiegał sprawnie i bez zbędnych opóźnień. To również doskonała okazja do uzyskania szczegółowych informacji o dalszych krokach po wypowiedzeniu umowy.

4. Wypowiedzenie online

Złożenie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC przez internet stanowi szybką i wygodną metodę, która pozwala zaoszczędzić czas. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje intuicyjne formularze online, dzięki którym cały proces można przeprowadzić z dowolnego miejsca, mając jedynie dostęp do internetu. To nowoczesne rozwiązanie, które odpowiada na potrzeby osób ceniących sobie szybkość i minimalizację formalności.

Używany samochód a podwójne ubezpieczenie OC – jak go uniknąć?

Po nabyciu używanego auta właściciele często chcą mieć spokojną głowę i zawierają od razu nową umowę OC. Niestety, popełniają również ten błąd, iż nie weryfikują, czy ubezpieczenie zbywcy auta jest wciąż aktualne. 

Sprzedając używany samochód, należy przekazać kupującemu nie tylko pojazd, ale także komplet niezbędnych dokumentów, m.in. dowód rejestracyjny, kartę pojazdu czy polisę OC. Przepisy mówią również o tym, że sprzedawca powinien poinformować o sprzedaży  towarzystwo ubezpieczeniowe, lecz nie każdy to robi. 

Co zrobić w takiej sytuacji? Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu nawiązanie kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym auto dotychczas posiadało OC. Dowiesz się więcej o warunkach korzystania z polisy zbywcy, a jeśli uznasz je za satysfakcjonujące, będziesz mógł korzystać z polisy aż do końca okresu ochrony samochodu. Gdy jednak nie będą Ci one odpowiadały, wystarczy, że wypowiesz umowę OC zbywcy pojazdu w dowolnym momencie jej trwania. Wymaga to złożenia pisemnego wypowiedzenia.

Niektórzy zastanawiają się, co w przypadku rezygnacji z takiej polisy, gdy właściciel pojazdu zapłacił za OC z góry. Wówczas poprzedni właściciel samochodu otrzyma zwrot niewykorzystanej składki. Gdy natomiast ubezpieczenie było opłacone w ratach, a zaraz po zakupie auta trzeba zapłacić za kolejny okres, to konieczne jest dokonanie zapłaty z własnych środków od dnia zawarcia transakcji do dnia złożenia wypowiedzenia umowy. 

Zapamiętaj! OC zbywcy pojazdu nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres. Jeśli odpowiadają Ci jego warunki i chcesz dalej z niego korzystać, musisz samodzielnie zakupić nową polisę na kolejny rok przed wygaśnięciem dotychczasowej umowy, aby móc zachować ciągłość ubezpieczenia.

koszt ubezpieczenia samochodu

Znajdź najlepszą ofertę ubezpieczenie samochodu

Jeśli zależy Ci na znalezieniu taniej polisy OC po wypowiedzeniu lub wygaśnięciu ubezpieczenia zbywcy pojazdu, możesz skorzystać ze wsparcia ekspertów Ubezpieczamy24.com, którzy znajdą dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę.
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Czy można posiadać podwójne ubezpieczenie OC w tej samej firmie?

Okazuje się, że tak. Może zdarzyć się tak, że właściciel ubezpieczy samochód w PZU, następnie go sprzeda, a nowy kierowca nie będzie świadomy, że auto ma już ubezpieczenie i zawrze nową umowę ubezpieczenia OC w PZU. Czy wówczas faktycznie trzeba płacić za dwie polisy? Na szczęście do takich sytuacji nie dochodzi zbyt często, ponieważ ubezpieczyciele posiadają swoje bazy klientów. Jeśli jednak to się zdarzy, ubezpieczyciel nie ma prawa żądać od kierowcy podwójnej opłaty.

Zwrot pieniędzy za ubezpieczenie – jak to wygląda?

Posiadasz podwójne OC i chcesz odstąpić od umowy zawartej na odległość lub wypowiedzieć OC mając ubezpieczenia w tym samym zakładzie ubezpieczeń? Pewnie zastanawiasz się, jak wówczas wygląda zwrot pieniędzy. W przypadku ubezpieczeń w tym samym zakładzie powinien on zwrócić całkowity koszt poprzedniej polisy. Gdy jednak polisy były zawarte w dwóch różnych zakładach, ten, u którego rezygnujesz z ubezpieczenia, może oczekiwać zapłaty za okres, w którym obowiązywała umowa. W takim przypadku przeprowadzana jest rekalkulacja składki i konieczne będzie opłacenie okresu, w którym obowiązywała ochrona.

Zakup tańszego ubezpieczenia OC i rezygnacja z drugiej droższej polisy

Niektórzy klienci rozważają wypowiedzenie poprzedniej polisy i zawarcie kolejnej metodą na podwójne ubezpieczenie. To rozwiązanie jest korzystne, kiedy polisa, którą otrzymaliśmy z jednego źródła, kosztuje nawet o kilkaset złotych więcej, niż polisa z innego źródła. Wówczas oszczędność kilkudziesięciu złotych za zdublowaną ochronę jest rozsądna. Należy jednak podkreślić, że takie kroki nie zawsze są możliwe i opłacalne, ponieważ zakłady ubezpieczeń od rozpoczęcia poprzedniego okresu ochrony mogą zaprezentować ofertę ubezpieczenia jedynie konkretną liczbę dni przed zakończeniem poprzedniej polisy. Chodzi tutaj o to, aby nie dochodziło do wymuszania odszkodowań czy oszustw w branży ubezpieczeniowej.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
post