Ubezpieczamy24.com

Jak długo trzeba czekać na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy?

Często musimy uzbrajać się w cierpliwość, m.in. wtedy, gdy czekamy na wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku drogowego. Ten proces niestety nierzadko trwa zbyt długo. Jak długo towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zwlekać z wypłatą należnych środków? Czy masz wpływ na to, jak długo musisz czekać? O tym w naszym wpisie – sprawdź!

Jak długo trzeba czekać na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy

Wypłata odszkodowania z OC – ile czasu trwa rozstrzyganie sprawy?

Wypłata odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku to dość złożony proces, podczas którego należy wyjaśnić przyczyny wypadku komunikacyjnego i ustalić odpowiedzialność ponoszoną przez zakład ubezpieczeń. Kiedy faktycznie wypłata odszkodowania z OC jest uzasadniona, zgodnie z prawem ubezpieczyciel ma 30 dni na jej dokonanie. Termin ten jest liczony od dnia, w którym osoba poszkodowana dostarczyła niezbędną dokumentację

Oczywiście nierzadko zdarza się, że poszkodowani czekają dłużej na wypłatę odszkodowania, a przyczyną może być niedostateczne wyjaśnienie sprawy. W takim przypadku osoba roszcząca musi otrzymać informację o tym, że otrzyma środki później. Warto podkreślić, że jeśli chodzi o bezsporną część odszkodowania, poszkodowany musi ją otrzymać w nieprzekraczalnym terminie 30 dni. 

W przypadku części spornej ubezpieczyciel ma dwa tygodnie od dnia, w którym zostały wyjaśnione okoliczności, na wypłatę pieniędzy. Niestety, tego typu sprawy często ciągną się miesiącami, ale poszkodowany musi otrzymać świadczenie nie później niż 90 dni od pierwszego zgłoszenia szkody.

Jakie są przyczyny opóźnień w wypłacie odszkodowań?

Proces wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy może napotkać na różne przeszkody, które prowadzą do opóźnień. Zrozumienie tych przyczyn może pomóc poszkodowanym w lepszym przygotowaniu się do potencjalnych trudności i w efektywniejszym zarządzaniu swoimi oczekiwaniami. Oto kilka najczęstszych powodów, dla których proces wypłaty może się przedłużać:

Czy możesz coś zrobić, aby szybciej otrzymać pieniądze?

Wydaje Ci się, że nie masz w ogóle wpływu na to, jak szybko otrzymasz odszkodowanie? Nie do końca tak jest. Wspomnieliśmy już, że jeśli okoliczności danej sprawy są jasne, najczęściej nie ma problemu z wypłatą należnej kwoty w 30-dniowym terminie. 

Postaraj się więc zadbać o to, aby ubezpieczyciel nie miał żadnych wątpliwości lub było ich jak najmniej, czyli po prostu dopełnij wszelkich formalności. 

Jak długo trzeba czekać na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy? 6

Towarzystwo ubezpieczeniowe koniecznie musi otrzymać komplet potrzebnych dokumentów. To właśnie dzięki nim możliwe jest ustalenie rozmiaru szkody i okoliczności wypadku. Najczęściej składają się na nie zdjęcia z miejsca wypadku, dokumentacja medyczna czy relacje świadków. 

Nie bez znaczenia jest również oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Gdy natomiast kierowcy nie są zgodni co do tego, kto jest odpowiedzialny za całe zdarzenie, niestety jedyną opcją jest wezwanie policji, która rozstrzygnie tę kwestię. W takim przypadku powstanie nota policyjna, którą powinno otrzymać towarzystwo ubezpieczeniowe. 

Aby szybciej otrzymać środki, warto również, abyś sprawdził, w jakiej formie powinieneś dostarczyć zgłoszenie. Jak widzisz, jest kilka sposobów na to, aby należne pieniądze pojawiły się szybciej na Twoim koncie.

Co możesz zrobić, gdy TU odwleka decyzję o wypłacie odszkodowania?

W przepisach znajdziesz jasną informację dotyczącą tego, jak długo musisz czekać na wypłatę odszkodowania. To jednak nie zmienia faktu, że TU może odwlekać decyzję o wypłacie środków. Są takie towarzystwa, które najmniejsze przeszkody wykorzystują do tego, aby opóźnić wypłatę. Powodem może być np. to, że ubezpieczyciel nie uznaje swojej odpowiedzialności lub oczekuje na uprawomocnienie się wyroku.

Czasami występują problemy również w innych czynnościach. Towarzystwo ubezpieczeniowe może nie być nie być chętne, aby przekazać pełne akta szkody, które mogą być niezbędne np. w celu odwołania od decyzji TU. W takim przypadku ubezpieczyciele czasem po prostu unikają kontaktu, a sprawa przeciąga się w nieskończoność. Co wtedy?

Zdecydowanie nie jest to korzystna sytuacja. Nie ma także jednego uniwersalnego sposobu działania, ponieważ to, jak powinieneś postąpić, w dużej mierze zależy od tego, z jakim towarzystwem ubezpieczeniowym masz do czynienia. Czasem wystarczające będzie wysłanie kolejnego maila i oczekiwanie, zaś innym razem trzeba po prostu sięgnąć po telefon.

Co zrobić, gdy występuje problem z wypłatą odszkodowania?

Co powinieneś zrobić, gdy występuje problem z wypłatą odszkodowania? Zasięgnąć pomocy Rzecznika Finansowego czy może wnieść pozew? 

Oczywiście możesz zdecydować się na oba rozwiązania, choć pierwsza opcja najczęściej nie prowadzi do szybkiego uzyskania odszkodowania. Wręcz przeciwnie – często sprawia, że sprawa się wydłuża. Decydując się na pomoc Rzecznika Finansowego, możesz doprowadzić do tego, że TU otrzyma karę finansową. 

Nie oszukujmy się jednak – w przypadku pojawienia się problemów z odszkodowaniem, nie chodzi nam o ukaranie ubezpieczyciela, a uzyskanie należnych środków. Dlatego naszym zdaniem najlepszą opcją jest droga sądowa i skorzystanie z pomocy prawnika. To rozwiązanie często umożliwia szybsze odzyskanie pieniędzy.

koszt ubezpieczenia samochodu

Zapoznaj się z naszą ofertą ubezpieczenia komunikacyjnego

Znając wszystkie wyzwania i niepewności związane z oczekiwaniem na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy, warto wybrać ubezpieczenie, które oferuje nie tylko solidne wsparcie finansowe, ale także jasne i zrozumiałe procedury. W naszej multiagencji ubezpieczeniowej stawiamy na transparentność i szybkość działania, aby w trudnych chwilach zapewnić Ci spokój i bezpieczeństwo.
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
post