Ubezpieczamy24.com

Dlaczego warto ubezpieczyć ładunek w transporcie?

Trudno byłoby wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnego świata bez firm transportowych. To dzięki nim rozwijają się gospodarki wszystkich krajów. Przedsiębiorstwa takie podejmują ogromne ryzyko, biorąc na siebie odpowiedzialność za towar klientów, który zawsze może ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu. Jednak jeszcze większe ryzyko ponoszą sami jego właściciele, dlatego na rynku dużą popularnością cieszą się ubezpieczenia ładunków w transporcie. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto je posiadać – sprawdź już teraz!

ubezpieczenie ładunku w transporcie obraz 2-min

Jakie są ryzyka związane z przewozem ładunków?

Bardzo duża część szkód, do jakich dochodzi w branży transportowej, jest wynikiem zdarzeń losowych. Przewidzenie sporej części z nich zazwyczaj jest niemożliwe i chodzi tutaj m.in. o:

Jednak są i takie, których wystąpienie w pewnym stopniu można ograniczyć, gdyż są efektem błędów ludzkich. Chodzi tutaj przede wszystkim o wypadki oraz szkody powstałe w czasie załadunku/rozładunku towarów bądź ich przewozu (w wyniku nieprawidłowego zabezpieczenia go w pojeździe). Każde z powyższych zdarzeń może doprowadzić zarówno do uszkodzenia towaru, jak i nawet jego całkowitego zniszczenia.

Co bardzo istotne, właściciel towaru, a więc klient firmy transportowej, nie ma praktycznie żadnego wpływu na wystąpienie powyższych zagrożeń. O ile może dobierać przewoźników bazując m.in. na ich doświadczeniu czy ogólnej opinii rynkowej, tak na sposób ich działania jest od niego niezależny. Wysyłając ładunek nigdy nie ma pewności, czy np. kierowca nie zapomni prawidłowo zabezpieczyć naczepy pojazdu i nie dostaną się do niej złodzieje. Innym przykładem jest uszkodzenie towaru w czasie jego załadunku przez nietrzeźwego operatora wózka widłowego.

Liczba czynników, które mogą doprowadzić do uszkodzenia bądź zniszczenia ładunków w transporcie jest ogromna. Z tego powodu warto kompleksowo chronić się na wypadek wystąpienia chociaż jednego z nich, kupując odpowiednie ubezpieczenie.

Dlaczego warto ubezpieczać ładunek na czas transportu?

Jak pokazują statystyki, bardzo dużo klientów firm transportowych okazuje im nadmierne zaufanie w zakresie ich odpowiedzialności. Powszechnie wierzy się w to, że gdy towar zostanie uszkodzony z winy przewoźnika, to uzyskanie rekompensaty za poniesione straty będzie proste. Niestety jednak rzeczywistość jest dużo mniej kolorowa. Przepisy mocno limitują zakres odpowiedzialności firm transportowych, przez co właściciel nieubezpieczonego towaru bardzo dużo ryzykuje.

Przewoźnicy mają wiele możliwych furtek prawnych dających podstawy do tego, aby w razie uszkodzenia towaru zdjąć z siebie obowiązek wypłacania odszkodowań. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem pozostaje pójście na drogę sądową, co wiąże się z ogromnymi kosztami i nie zawsze przynosi zamierzone efekty. Jeśli zniszczony czy uszkodzony towar miał niewielką wartość, często można jeszcze „przełknąć” stratę finansową. Jednak gdy w grę wchodzą duże pieniądze, istnieje nawet ryzyko bankructwa właściciela ładunku.

Na szczęście przed takimi zdarzeniami można się chronić – należy przed zleceniem transportu wykupić ubezpieczenie CARGO. Przede wszystkim z takiej polisy pokryte zostaną szkody, za których wystąpienie przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności. Dodatkowo można otrzymać z niej pieniądze w sytuacji, gdy firma przewozowa odpowiada za zniszczenie czy uszkodzenie towaru, ale z różnych powodów jest niewypłacalna.

Korzyści z ubezpieczenia ładunku w transporcie lądowym

Ubezpieczenie ładunku w transporcie lądowym to niezbędny element zarządzania ryzykiem w branży transportowej, szczególnie dla ciągników siodłowych i ciężarówek. Zapewnia ono ochronę zarówno dla przewoźników, jak i nadawców towarów, minimalizując potencjalne straty finansowe związane z uszkodzeniem lub utratą ładunku. Oto główne korzyści z wykupienia takiej polisy:

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia ładunku w transporcie lądowym jest kluczowym elementem zarządzania ryzykiem i może znacząco wpłynąć na stabilność finansową oraz reputację firmy transportowej.

Czy istnieje obowiązek posiadania ubezpieczenia CARGO na ładunek?

Zgodnie z obecnymi przepisami nie ma obowiązku obejmowania ubezpieczeniem CARGO ładunków przeznaczonych do transportu. Pomimo tego staje się ono pewnego rodzaju standardem na rynku – jego zakup jest zalecany i decyduje się na to coraz więcej zleceniodawców firm transportowych. Wynika to z rosnącej świadomości ryzyka realizacji zleceń przewozowych. Wbrew pozorom szansa na uszkodzenie czy nawet zniszczenie towarów w trakcie ich transportowania jest wysoka, a ubezpieczenie CARGO zapewnia ochronę na wypadek takich zdarzeń.

Teoretycznie przewoźnicy mają obowiązek posiadania odpowiednich polis ubezpieczeniowych. Jednak musisz mieć świadomość tego, że sposób wyliczania odszkodowań w ich przypadku jest bardzo niekorzystny. Zazwyczaj w razie uszkodzenia czy zniszczenia transportowanego towaru, jego wartość ustalana jest na podstawie masy. Jak zapewne się domyślasz, kwota wyliczona na podstawie wagi ładunku często okazuje się zdecydowanie niższa niż faktyczna jego wartość.

Dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie CARGO?

ubezpieczenie ładunku w transporcie obraz 1-min
Ogólnie rzecz biorąc, ubezpieczenie CARGO może wykupić każda osoba planująca zlecić transport towarów – niezależnie czy jest ich właścicielem czy jedynie odpowiada za nie. Z polisy tej korzystają m.in.:

Zakup tej polisy jest szczególnie godny polecenia w przypadku zlecania transportu towarów o bardzo wysokiej wartości. W takim przypadku ewentualna kwota odszkodowania z OC przewoźnika po uszkodzeniu czy zniszczeniu ładunku będzie zdecydowanie za niska – pieniądze z ubezpieczenia CARGO wyrównają tę stratę.

Ile kosztuje ubezpieczenie CARGO ładunków w transporcie?

Każda firma ubezpieczeniowa przygotowuje własne oferty ubezpieczeń CARGO i wylicza składkę na podstawie indywidualnych czynników. W efekcie nie da się jednoznacznie określić, ile taka polisa kosztuje. Niewątpliwie największy wpływ na cenę ma wartość ubezpieczanego ładunku oraz jego rodzaj. Są bowiem takie towary, których ryzyko uszkodzenia w transporcie jest wyjątkowo wysokie – np. produkty ceramiczne czy szklane. Jednocześnie niektóre rzeczy często padają łupem złodziei i w ich przypadku cena ubezpieczenia CARGO także będzie znacząco wyższa.

Dlaczego warto mieć dobre ubezpieczenie transportowe obraz 3

Chcę ubezpieczyć ładunek w transporcie – jak znaleźć najlepszą polisę?

Szukasz optymalnego ubezpieczenia CARGO? Nie trać czasu na porównywanie ofert! Skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz na naszej stronie. Jako doświadczeni eksperci z branży ubezpieczeniowej, z przyjemnością pomożemy Ci wybrać najlepszą polisę, dostosowaną do wartości i rodzaju Twojego ładunku oraz Twoich indywidualnych potrzeb. Z nami zabezpieczysz swoje ładunki szybko, skutecznie i w konkurencyjnej cenie!
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
1/5 - (1 vote)