Ubezpieczamy24.com

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Masz w planach zakup używanego auta? Zupełnie nie pamiętasz, do kiedy ważne jest ubezpieczenie Twojego auta? A może znalazłeś się w całkowicie innej sytuacji, ale zależy Ci na jednym: sprawdzeniu, czy auto jest ubezpieczone? W takim razie koniecznie sprawdź nasz artykuł, z którego dowiesz się, jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony – możesz zrobić to łatwo i szybko, bez konieczności wielogodzinnego przeszukiwania archiwum. Zachęcamy do lektury!

Jak sprawdzić, czy samochód ma OC?

To, czy samochód ma OC, możesz sprawdzić na kilka sposobów. Sprawdzenie OC zajmuje dosłownie chwilę, ale aby było możliwe, to niezbędne jest posiadanie odpowiednich danych na temat danego pojazdu. Potrzebny będzie numer rejestracyjny lub VIN oraz data pierwszej rejestracji pojazdu (nie pamiętasz jej? Na spokojnie! Znajdziesz ją w dowodzie rejestracyjnym). Gdy masz już wszystkie niezbędne dane, to nie pozostaje nic innego, jak wprowadzić je w formularzu w przeglądarce internetowej. Gdzie to możesz zrobić?

Jak sprawdzić na stronie UFG, czy samochód jest ubezpieczony?

Najszybszy i najprostszy sposób na sprawdzenie, czy samochód jest ubezpieczony? Jest nim zdecydowanie strona internetowa UFG, czyli po prostu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to banalnie proste. Jedyne co musisz zrobić, to:

jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony obraz ufg

Co dalej? Właściwie to już koniec. W ten sposób uzyskasz informację zwrotną od UFG, z której poznasz numer aktualnej polisy, markę i model pojazdu, a także nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wszystko o pojeździe na jednej stronie - gdzie to możliwe?

Jeśli masz w planach zakup auta z drugiej ręki, to koniecznie musisz też wiedzieć o innej stronie, z którą warto się zapoznać. Mianowicie jest to historiapojazdu.gov.pl. To system zbudowany przez CEPiK, w którym znajdziesz mnóstwo informacji o pojeździe. Sprawdzisz nie tylko, czy auto ma ważne OC, ale znajdziesz tam także jego historię, czy nawet przebieg odczytany podczas ostatniego badania technicznego. 

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? 4

Jak skorzystać z powyższej strony? Przede wszystkim pamiętaj, że tutaj także potrzebnych jest kilka danych z dowodu rejestracyjnego, a dokładniej: 

Powyższe dane należy wpisać na podanej stronie, aby otrzymać raport, w którym znajdziesz mnóstwo informacji takich jak m.in. marka i model auta, informacja o polisie OC, a także:

PRZYKŁAD

Kamil podjął decyzję o zakupie używanego pojazdu, ale chciał się do tego jak najlepiej przygotować, bowiem wiedział od znajomych, że sprzedawcy używanych aut nierzadko oszukują. Znalazł interesującą ofertę i poprosił sprzedającego o dane auta, lecz ten nie chciał ich podać. Wówczas Kamil zrezygnował z zakupu tego auta, a już dwa dni później natrafił na kolejną ciekawą ofertę. Sprzedawca podał dane samochodu, dzięki czemu Kamil mógł go sprawdzić. W ten sposób okazało się, że informacje podane przez sprzedawcę są takie same jak historia na powyższej stronie. W ten sposób Kamil bez obaw mógł kupić znaleziony pojazd. 

Mając takie informacje, jako kupujący możesz podjąć świadomą decyzję o tym, czy chcesz kupić konkretny pojazd, czy jednak nie. Niestety jednak nie zawsze jest to możliwe, bo sprzedawcy nie zawsze chcą udostępniać dane z dowodu rejestracyjnego. Gdy jednak sprzedawca bardzo nie chce tego zrobić, to zdecydowanie powinno dać Ci to do myślenia.

Sprawdzanie ważności OC przez internet - co jeszcze warto wiedzieć o UFG?

Każdy może skorzystać z bazy polis ubezpieczeniowych. To miejsce, w którym można znaleźć informacje na temat OC wszelkiego rodzaju pojazdów takich jak np.:

Bez obaw jednak: dane osobowe właścicieli są w pełni chronione. Nie ma zatem powodu, abyś martwił się o to, że ktoś dowie się, jak się nazywasz lub gdzie mieszkasz. 

Pamiętaj jednak, że informacja o ważności ubezpieczenia OC dotyczy dnia, w którym składasz zapytanie. Czasem zatem może się zdarzyć, że otrzymasz komunikat o braku wykupionej polisy, natomiast w rzeczywistości będzie ona już wykupiona. Niestety dane w systemie pokazują się z opóźnieniem. Zawsze jednak możesz nawiązać kontakt z ubezpieczycielem. Co więcej, na stronie UFG istnieje możliwość założenia indywidualnego konta użytkownika. Czy warto? Jak najbardziej, bowiem wówczas zyskasz dostęp do historii wszystkich zakupionych polis komunikacyjnych i zaświadczenie potwierdzające brak szkód w trakcie trwania ubezpieczenia. 

Co gdy okaże się, że sprawca kolizji nie ma aktualnego ubezpieczenia?

Postanowiłeś skorzystać z systemu UFG i dowiedziałeś się, że samochód sprawcy nie ma ważnego OC? W takiej sytuacji powinieneś zgłosić ten fakt do dowolnego ubezpieczyciela w celu uzyskania pomocy. Czy to istotne z kim się skontaktujesz? Właściwie nie. Jeśli chcesz, to możesz po prostu skontaktować się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym. Nie nawiązuj kontaktu bezpośrednio z UFG. Ta informacja zostanie tam przekazana przez osobę, której zgłosisz brak ważnej polisy. W ten sposób uda Ci otrzymać należne odszkodowanie. 

brak ubezpieczenia oc obraz 1

Podmiot kontrolny wystąpi też do sprawcy zdarzenia z roszczeniem regresowym, aby otrzymać pieniądze, które już Ci wypłacił. Zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce poszkodowani w kolizjach i wypadkach drogowych są chronieni. UFG ma aż 30 dni od chwili zgłoszenia szkody na wypłatę odszkodowania. Jednak w skomplikowanych sytuacjach procedura może trwać dłużej. 

Sprawdziłeś OC i ubezpieczenie straciło ważność - co zrobić?

Zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce każdy pojazd mechaniczny musi mieć aktualne OC, także w sytuacji gdy nie jest on nieużywany i stoi tylko w garażu. To przykładowa sytuacja, w której łatwo zapomnieć o terminie zakupu nowej polisy. Jeśli zorientujesz się, że Twoje ubezpieczenie OC nie jest już ważne, to czym prędzej powinieneś zabrać się za załatwianie niezbędnych formalności. W tym może pomóc Ci nasz zespół specjalistów, który znajdzie dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę i pomoże w zakupie najlepszego ubezpieczenia online. Co ważne: polisa OC wznawia się automatycznie, jeśli nie zdecydujesz się jej wypowiedzieć przed końcem okresu ochrony.

Sprawdź naszą ofertę na:
Ubezpieczenie komunikacyjne

Znajdziemy dla Ciebie najlepszą polisę na rynku

Jakie kary grożą za brak aktualnego OC?

Za brak aktualnego OC grożą m.in. kary finansowe, które zwykle są bardzo dotkliwe dla większości właścicieli pojazdów. Może to się okazać niezwykle kosztowne szczególnie wtedy, gdy będziesz sprawcą kolizji na drodze. Wówczas łatwo możesz popaść w długi! Gdy dojdzie do tego, że osoba poszkodowana nie będzie mogła podjąć się pracy, to dostanie dożywotnią rentę i to Ty będziesz zobowiązany do jej finansowania. Zatem… lepiej nie ryzykować i zawsze mieć ważne ubezpieczenie OC.

Jednakże kary finansowe to nie jedyna konsekwencja wynikająca z braku aktualnego OC. Inną mogą być odsetki z regresu ubezpieczeniowego, a także koszty postępowania sądowego. Zazwyczaj to właściciel samochodu musi regulować zobowiązania wobec UFG, ale co ważne: może zostać do tego pociągnięta także osoba, która będzie za kierownicą w chwili zdarzenia. Są jednak pewne okoliczności, które umożliwiają odwołanie się od regresu ubezpieczeniowego. Co gdybyś chciał z niego skorzystać? Wówczas konieczne jest dostarczenie któregoś z poniższych dokumentów:

Jeśli jednak nie dotyczy Cię żadna z tych wymienionych sytuacji, to nie pozostaje nic innego jak spłacić regres ubezpieczeniowy.

Sprawdzanie ważności OC i historii pojazdu - jak to zrobić w inny sposób?

UFG i CEPiK to niejedyne miejsca, które dają możliwość sprawdzenia ważności ubezpieczenia. Taką opcję udostępniają także komercyjne serwisy internetowe. Jednak wówczas musisz zapłacić. Ile kosztuje taka usługa? Trudno jednoznacznie to stwierdzić, ponieważ tego typu usługi mają różne ceny. Innym rozwiązaniem może być odwiedzenie Autoryzowanej Stacji Obsługi, gdzie dowiesz się, jaka jest historia serwisowa, a także sprawdzisz, czy przebieg ustawiony w aucie jest zgodny z rzeczywistością. W celu zdobycia informacji na temat stanu wyeksploatowania auta należy udać się do stacji diagnostycznej, gdzie ekspert oceni stan techniczny pojazdu i opowie o historii lakierowania.

Podsumowanie

Chcesz jak najszybciej dowiedzieć się, czy samochód ma ważne OC? W takim razie zrób to online. W obecnych czasach taką możliwość dają ogólnodostępne internetowe bazy danych. Najlepszym wyborem będzie witryna UFG, CEPiK bądź skorzystanie z mobilnej aplikacji UFG Na Wypadek. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, na pewno poradzisz sobie ze sprawdzeniem, czy samochód jest ubezpieczony i zrobisz to bardzo sprawnie. Sprawdzenie OC auta online to najlepsza opcja, jeśli nie wiesz, gdzie znajduje się druk polisy lub uczestniczyłeś w zdarzeniu drogowym, którego sprawca nie ma przy sobie dowodu ubezpieczenia.

Sprawdź też:
Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)