Ubezpieczamy24.com

Mieszkanie za odstępne – co to jest i na czym polega?

Szukając mieszkania na wynajem, z pewnością spotkasz wiele ogłoszeń, w których nieruchomość oferowana jest za odstępne. Okazuje się, że pojęcie to nie ma żadnego umocowania w przepisach polskiego prawa. Wbrew pozorom tego typu zasady wynajmowania są dość zawiłe, co jednocześnie tworzy pewnego rodzaju pole do nadużyć i w efekcie łatwo paść ofiarą nie do końca uczciwego wynajmującego. Z tego powodu w artykule postaramy się wyjaśnić, czym jest mieszkanie za odstępne i na czym dokładnie polega taka opcja wynajmu – sprawdź już teraz!

Mieszkanie za odstępne - co to znaczy?

Jak już wspominaliśmy, w polskim prawie próżno szukać definicji pojęcia „mieszkanie za odstępne”. Funkcjonuje ono tylko w języku potocznym, dlatego to właśnie on staje się podstawą do wyjaśnienia, czego dotyczy. W ogromnym skrócie jest to dość niecodzienny wynajem, w którym najemca nie zobowiązuje się do płacenia co miesiąc opłaty dla wynajmującego. Wnosi ją jednorazowo w określonej, zwykle dość dużej kwocie. Dzięki takiej płatności uzyskuje pewność meldunku w mieszkaniu, a i jednocześnie jego właściciel daje gwarancję, że przez określony w umowie czas czynsz pozostanie na tym samym poziomie. Ewentualne zmiany mogą wynikać tylko z dużego wzrostu inflacji.

mieszkanie za odstępne obraz 1

Komu najbardziej opłaca się wynajmować mieszkanie za odstępne?

Przede wszystkim jest to opcja tak naprawdę tylko dla osób, które dysponują pewnym kapitałem i są skłonne przeznaczyć go na mieszkanie. Wynajem za odstępne jest polecany przede wszystkim tym osobom, które chcą dłuższy okres czasu użytkować daną nieruchomość.

Jeśli natomiast interesuje Cię najem krótkoterminowy lub w niedalekiej przyszłości planujesz zakup mieszkania, powinieneś unikać tego rozwiązania. Co ważne, odstępne to atrakcyjna forma wynajmu nieruchomości dla jej właściciela. Otrzymuje od razu spory zastrzyk gotówki i jednocześnie spokój – nie musi martwić się tym, że w niedalekiej przyszłości będzie musiał znów poszukiwać nowych lokatorów.

Czy wynajmowanie mieszkania za odstępne jest legalne?

Skoro w przepisach brak jest informacji o odstępnym, wiele osób zastanawia się, czy taki wynajem w ogóle jest legalny. Jak najbardziej tak, gdyż pamiętaj, że jeśli w prawie brak jest jasno określonych zakazów dotyczących danego rozwiązania, to znaczy, że jest ono dopuszczone. Kluczem jest w tym przypadku dokładne sporządzenie umowy, w której należy zawrzeć możliwie najwięcej informacji.

Jak powinna wyglądać umowa wynajmu mieszkania za odstępne?

Pamiętaj, że w przypadku tej formy najmu niestety nie jesteś w żaden sposób chroniony przez prawo, gdyż pojęcie mieszkania za odstępne w nim nie występuje. To z tego powodu rozwiązanie to może zostać wykorzystane do różnego rodzaju nadużyć. Aby się przed tym chronić, musisz zadbać o to, aby w umowie znalazły się wszystkie kluczowe informacje. Do tego warto, żeby podpisywać dokumenty w obecności świadków – najlepiej, gdy będą to bliskie osoby zarówno ze strony wynajmującego, jak i najemcy.

W samej umowie muszą być oczywiście zawarte dokładne dane osobowe obu jej stron. Oprócz tego powinny się w niej znaleźć takie elementy, jak:

  • bardzo dokładny opis mieszkania, w tym jego stan techniczny i wszelkie stwierdzone uszkodzenia,
  • okres, w którym wynajmujący nie podniesie czynszu (ewentualne warunki złamania tej gwarancji także należy zamieścić w umowę),
  • kwota odstępnego,
  • wysokość miesięcznego czynszu,
  • warunki wykupienia nieruchomości na własność – opcjonalnie, jeśli właściciel mieszkania bierze pod uwagę taką ewentualność.

Jaki jest orientacyjny koszt mieszkania za odstępne?

Nie da się jednoznacznie określić, jaka jest wysokość kwoty odstępnego. Ta zależy bowiem m.in. od lokalizacji mieszkania, jego powierzchni, stanu oraz oczywiście długości najmu. Zazwyczaj opłaty zaczynają się od kilkunastu, a nierzadko dochodzą nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Oczywiście pamiętaj, że jak przy każdym wynajmie, właściciel mieszkania może żądać od Ciebie wniesienia kaucji. Tu już do gry wchodzą przepisy – zgodnie z nimi kaucja może być maksymalnie 12-krotnością miesięcznego czynszu.

mieszkanie za odstępne obraz 3

Czy mieszkanie wynajmowane za odstępne można wykupić?

Jak najbardziej jest taka możliwość, ale oczywiście pod warunkiem, że sam właściciel nieruchomości jest tym zainteresowany. Kwestie tego typu najlepiej omówić jeszcze przed podpisaniem umowy o wynajem za odstępne. Wszelkie ustalenia, a w tym ewentualne prawo do pierwokupu, najlepiej zawrzeć właśnie w umowie. Oczywiście bez tego wykupienie mieszkania także będzie możliwe, ale zawsze wygodniej i bezpieczniej jest ustalić wszelkie szczegóły tego na początku.

Jakie są wady i zalety wynajmu mieszkania za odstępne?

Z perspektywy samego wynajmującego najważniejszą zaletą pobierania od najemcy odstępnego jest spokój i bezpieczeństwo. Poszukiwanie lokatora to uciążliwy i nierzadko stresujący proces, którego w tym przypadku można na długi czas uniknąć. Z drugiej strony pojawia się ryzyko, że najemca będzie osobą uciążliwą, ale z racji długiej umowy jej ewentualne zerwanie może okazać się skomplikowane.

Z kolei z punktu widzenia osoby szukającej mieszkania na wynajem, odstępne zapewnia dużą stabilność – gwarancja meldunku przez dłuższy czas. Jednocześnie poniesienie wysokiego kosztu na początku pozwala znacząco obniżyć koszty utrzymania nieruchomości, gdyż czynsz jest relatywnie niski. Wadą jest natomiast konieczność związania się z mieszkaniem na dłużej, co uniemożliwia jego zmianę w niedalekiej przyszłości.

Czy mieszkanie wynajmowane za odstępne należy ubezpieczyć?

Każde mieszkanie przeznaczone na wynajem powinno się ubezpieczyć, ale wbrew pozorom, jest to polecane nie tylko ich właścicielom. Okazuje się bowiem, że polisę dla nieruchomości może wykupić zarówno wynajmujący, jak i najemca. Co ważne, wzajemnie się uzupełniają, co znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa.

mieszkanie za odstępne obraz 2

Właściciel mieszkania powinien przede wszystkim ubezpieczyć je sam. Polisa powinna obejmować zarówno nieruchomość, jak i wszelkie stałe powiązane z nią elementy. Najlepiej, jeśli ochrona obejmuje zarówno żywioły, np. pożary czy powodzie, jak i ewentualny wandalizm lokatorów.

Z kolei najemcom poleca się przede wszystkim ubezpieczenie OC na życie. Zapewni ochronę w razie zniszczenia wyposażenia mieszkania, które nie jest własnością osoby je zamieszkującej. Przyda się także polisa od kradzieży, tym razem związana z wyposażeniem nieruchomości, które należy do najemcy. Ubezpieczyciele często polecają jeszcze dokupienie tzw. home assistance. W ramach tej polisy można bez ponoszenia opłat wezwać fachowca, który zajmie się awariami instalacji hydraulicznej, elektrycznej, gazowej i każdej innej.

Powyższe pokazuje, że osoba zainteresowana najmem za odstępne powinna nie zwracać uwagi na polisy ubezpieczeniowe właściciela nieruchomości. Mając własne ubezpieczenie, można bowiem czuć się dużo bezpieczniej. Jeśli go poszukujesz, najlepiej już teraz skontaktuj się naszym zespołem specjalistów. Przeanalizują oferty ze wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych i wybierają te najlepsze, biorąc pod uwagę Twoje potrzeby. Z nami ubezpieczysz się tanio i przede wszystkim pewnie!

Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Sprawdź nasze produkty

Pomagamy naszym klientom od lat

Sprawdź też:
Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
post