Zapewne dla większości z Was nieruchomość jest najcenniejszym dobrem, jakie w życiu posiadamy. Nie ulega więc wątpliwości to, że każdy z nas powinien wykupić porządne ubezpieczenie mieszkania, aby spać spokojnie i w razie jakichkolwiek nieszczęśliwych zdarzeń nie zostać kompletnie z niczym.
Okazuje się jednak, że pomimo ogromnego przywiązania w Polsce do mieszkań własnościowych, wiele osób kompletnie nie ubezpiecza swoich nieruchomości. Dlaczego powinniśmy to robić i w ogóle jaki zakres oferuje typowa polisa ubezpieczeniowa?
Ubezpieczenie mieszkania ile kosztuje
Brak polisy ubezpieczeniowej dla nieruchomości to prawdziwe kuszenie losu. Wszyscy wiemy, jak drogie są obecnie mieszkania, a jeśli zdecydowaliśmy się na zakup lub budowę domu jednorodzinnego, to bez ubezpieczenia ryzykujemy jeszcze więcej.
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych są narażeni na problem o wiele bardziej. Pamiętajcie o tym, że możecie być najostrożniejszymi ludźmi na świecie, ale nie macie wpływu na to, jak postępują Wasi sąsiedzi. Zalanie mieszkania to jedno, ale wystarczy, że sąsiad zaprószy u siebie ogień i już tragedia gotowa. Każdy z nas jest do tego narażony na niespodziewaną wizytę włamywacza i przed tym również warto się chronić.
Ubezpieczenie mieszkania obejmuje swym zasięgiem nie tylko samą nieruchomości. Jeśli szukacie pomocy i chcecie dowiedzieć się więcej na temat takich polis, to zachęcamy już teraz do kontaktu z naszą firmą. Wystarczy wypełnić krótki formularz, po którego wysłaniu nasz pracownik szybko się skontaktuje i wszystko wyjaśni.
Ceny za ubezpieczenie mieszkania, zaczynają się już nawet od kilkudziesięciu złoty miesięcznie.
Ubezpieczenie mieszkania kalkulator
Nasz agent skontaktuje się z Państwem w przeciągu 24h.
Ubezpieczenie mieszkania co obejmuje
Jeśli myślicie, że polisa ubezpieczeniowa chroni tylko i wyłącznie sam budynek bądź mieszkanie, to jesteście w błędzie. W ramach jednego ubezpieczenia możecie objąć ochroną dużo innych rzeczy. Z reguły przyjmuje się, że ubezpieczenie mieszkania może dotyczyć 3-ech podstawowych obszarów:
Ochrona murów
To nic innego, jak zabezpieczenie się na wypadek uszkodzeń samego budynku, jego surowej formy.
Ochrona stałych elementów nieruchomości
Przez stałe elementy rozumie się te rzeczy, które są nierozerwalnie połączone z murami, a więc na przykład futryny drzwi, okna, meble zabudowy, podłoga i tym podobne rzeczy.
Ochrona ruchomości
Pod pojęciem ruchomości kryje się całe pozostałe wyposażenie, do którego zaliczymy na przykład sprzęty RTV i AGD, kosztowności, meble, armaturę łazienkową i wiele więcej.
Jak widać, jedna polisa ubezpieczeniowa można swym zasięgiem obejmować naprawdę wiele i to od nas zależy w dużej mierze, co konkretnie zostanie ubezpieczone.
Ubezpieczenie mieszkania od zalania – co jeszcze?
Praktycznie każde ubezpieczenie mieszkania będzie chroniło nas na wypadek włamania, kradzieży, pożaru czy zalania, ale czy na tym zakres ubezpieczenia się kończy? Absolutnie nie, zależnie od ubezpieczyciela oraz oferty, jaką przygotował, możliwości jest dużo więcej.
Możemy bowiem na przykład ubezpieczyć swoją piwnicę czy rzeczy, które trzymamy na balkonie. W przypadku domów jednorodzinnych możemy chronić się przed niszczycielską siłą wiatru bądź burz. W niektórych regionach mamy dodatkowo ubezpieczenia chroniące przed żywiołami typowymi dla regionu. Na Śląsku na przykład możemy chronić się przed szkodami górniczymi, a w rejonach podmokłych przed powodziami.
Na jakiej podstawie ubezpieczyciele wyceniają szkodę?
Osoby decydujące się na kupno polisy najczęściej stają przed dylematem wyboru pewnego bardzo istotnego parametru. Wartość odszkodowania, w przypadku wystąpienia szkody, może być bowiem wyliczana po cenie rzeczywistej, bądź po wartości nowej. O co dokładnie chodzi?
Sprawa wbrew pozorom jest bardzo prosta. Za przykład weźmy tutaj zalanie naszego mieszkania i powstałą szkodę w postaci kompletnego uszkodzenia telewizora. Przy wartości nowej odzyskamy pieniądze zgodnie z tym, ile taki sprzęt kosztuje lub kosztował na rynku nowy. Wartość rzeczywista oznacza wzięcie pod uwagę zużycia sprzętu i utraty jego wartości tuż przed tym, jak uległ uszkodzeniu. Nie trudno się domyślić, że ubezpieczenie mieszkania w pierwszym wariancie będzie droższe, ale w wielu przypadkach okaże się bardziej opłacalne.
Ubezpieczenie mieszkania cena
To, ile będzie nas kosztowało ubezpieczenie mieszkania, zależy nie tylko od ryzyka wystąpienia szkody w danym miejscu, co oczywiście według własnych zasad ocenia każdy ubezpieczyciel. Jednym z najważniejszych parametrów jest suma ubezpieczenia i naprawdę polecamy dokładnie ją zweryfikować.
Jest to nic innego jak kwota, która powinna w miarę realnie określać wartość całej naszej nieruchomości oraz wyposażenia, które się w niej znajduje. Na sumę powinny więc złożyć się trzy elementy, o których wspominaliśmy wcześniej, a więc wartość murów, elementów stałych oraz wszystkich ruchomości. Jest to ważne, gdyż im wyższa suma ubezpieczenia tym większe odszkodowanie dostaniemy w razie problemów.
Zachęcamy oczywiście do skorzystania z naszej pomocy. Dokładnie wyjaśnimy szczegóły działania takich polis oraz zaproponujemy najlepsze ubezpieczenie mieszkania z rynku, najlepiej dopasowane do potrzeb i atrakcyjne pod kątem cenowym.
Podlimity pozwalają na ustalenie wysokości odszkodowania
Wiemy już, czym jest suma ubezpieczenia, a więc jest to kwota, która określa wartość nieruchomości wraz z wyposażeniem. Jak jednak firma wycenia daną szkodę, jeśli już do niej dojdzie? Tutaj pojawia się pojęcie tzw. podlimitów, najczęściej mające wartość procentową. Weźmy tutaj za przykład ubezpieczenie od kradzieży, które opiewa na określoną wcześniej sumę.
Załóżmy, że skradziono nam jakiś sprzęt RTV, dla którego w ramach polisy ustalono podlimit na 15%. Oznacza to, że przy takiej stracie dostaniemy z firmy ubezpieczeniowej 15% z sumy ubezpieczenia. W ten sposób mogą być określane najdrobniejsze nawet składowe dla naszej polisy.
Ubezpieczyciele mogą wprowadzać franszyzy reedukacyjne oraz integralne
Musimy wspomnieć o jeszcze jednym szczególe, który czasem można znaleźć w regulaminach takich polis. Chodzi o tajemniczo brzmiące pojęcie franszyzy redukcyjnej oraz integralnej.
Jeśli takie pojęcia znajdują się w naszej umowie, to znaczy, że ubezpieczyciel wprowadził pewne ograniczenia. Wartość integralna oznacza pewne wyłączenie ubezpieczyciela z odpowiedzialności. Jeśli wynosi ona na przykład 250 zł, to znaczy, że gdy wartość straty po szkodzie będzie mniejsza niż 250 zł, w ogóle nie dostaniemy pieniędzy.
Franszyza redukcyjna to z kolei opłata podobna trochę do prowizji, choć w tym przypadku mająca postać stałej kwoty. To wartość, o którą firma ubezpieczeniowa zawsze pomniejszy wypłatę naszego odszkodowania.
Czasem wartości te mogą być niekorzystne, ale z naszą pomocą będą mieli Państwo pewność, że wybrana została najlepsza możliwa opcja. Wystarczy tylko wypełnić krótki formularz i poczekać na kontakt. Pomożemy wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania, idealnie dopasowane do potrzeb.
Najlepsze ubezpieczenie mieszkania
Wybierzemy dla Państwa najlepszą ofertę na rynku. Nasi agenci dopasują indywidualną ofertę oraz znajdą najlepszą na rynku.
Andrzej Piwoński to starszy specjalista w zakresie ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży. Od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć naszym klientom najbardziej aktualnych i korzystnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zawsze podchodzi do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem, szukając najlepszych ofert dla każdego naszego klienta indywidualnie.
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!