Ubezpieczamy24.com

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Jakie ubezpieczenie za granicę kupić?

W naszym życiu codziennym potrzeba naprawdę niewiele, aby wydarzyła się jakaś tragedia. Jak to się powszechnie uważa, człowiek może utopić się nawet w łyżce wody i być może jest to brutalne, ale niestety w pełni prawdziwe stwierdzenie.

Przebywając na terenie swojego kraju, jeśli tylko opłacasz składki zdrowotne, możesz oczywiście czuć się w miarę bezpiecznie. Złamiesz nogę, zostaniesz potrącony przez auto czy może zachorujesz na coś poważnego. W każdym z tych przypadku uzyskasz szybką i, co bardzo ważne, bezpłatną pomoc medyczną. Kiedy jednak wyjeżdżasz gdzieś dalej i przytrafi Ci się coś takiego, zaczynają się schody.

KL, czyli koszty leczenia są najważniejszym elementem ubezpieczenia

Nie oznacza to oczywiście, że pomoc nie zostanie Ci udzielona. Dostaniesz ją, ale kiedy tylko wszystko wróci do normy, niestety w Twoje ręce trafi faktura za zrealizowane usługi medyczne. Myślisz, że nie ma się czym przejmować? Poważny wypadek, trudna w leczeniu choroba czy przygoda, w której musisz być transportowany helikopterem z miejsca zdarzenia. To tylko przykłady zdarzeń, które mogą kosztować setki tysięcy złotych.

Cały problem polega na tym, że planując wyjazd kompletnie nie myślimy o zagrożeniach, jakie na nas czekają. O ile w Europie jeszcze nie wygląda to źle, tak wyobraźcie sobie chorobę gdzieś w odległym kraju afrykańskim. Na pewno będziecie transportowani setki kilometrów do szpitala, nierzadko helikopterem, a i koszty leczenia w takich krajach są wręcz niewyobrażalne. Należy pamiętać o tym, że jesteśmy tylko ludźmi. Nieprzyjemne przygody mogą trafić nam się wszędzie i choć nie musimy sobie zaprzątać nimi głowy przed wyjazdem, to jednak powinno się zawsze wykupić dobre ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Jak to jednak zrobić i czym się kierować?

Suma ubezpieczenia turystycznego jest najważniejsza

ubezpieczenie na wyjazd obrazek

Biorąc pod uwagę to, jak wysokie koszty może wygenerować leczenie za granicą, wysokość składki polisy ubezpieczeniowej wykupionej na nasz wymarzony wyjazd jest w zasadzie niczym. Oczywiście nie namawiamy tutaj od razu do kupowania najdroższych możliwych pakietów, gdyż często nie ma to sensu i tylko tracimy swoje pieniądze.

Istotne jest natomiast przede wszystkim to, aby zwracać baczną uwagę na sumę ubezpieczeniową. Jest to kwota maksymalnego świadczenia, odszkodowania, które możemy uzyskać. Polecamy sugerować się tutaj uśrednioną, sugerowaną minimalną sumą ubezpieczenia, która powinna zapewnić duże poczucie bezpieczeństwa w konkretnym rejonie świata.

Sugerowane kwoty ubezpieczenia turystycznego 

  • 30 tysięcy euro w przypadku podróżowania po Europie, w tym po Rosji;
  • 60 tysięcy euro dla Azji, Afryki oraz Ameryki Południowej;
  • 120 tysięcy euro w przypadku Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Australii.

Dlaczego mamy do czynienia z tak dużymi rozbieżnościami? Na terenie Europy, wbrew pozorom, koszty leczenia są stosunkowo niskie. Europejskie kraje bardzo mocno finansują służbę zdrowia. Do tego dochodzi dobra dostępność placówek medycznych, co także ogranicza koszty (nie ma konieczność organizowania transportu medycznego przez pół kontynentu).

Azja, Ameryka Południowa oraz w głównej mierze Afryka to już rejony świata, w których dostęp do służby medycznej nie zawsze jest dobry. Koszty leczenia i transportu mogą być niesamowicie wysokie, a i nie działa tutaj karta EKUZ, o której opowiemy trochę więcej za chwilę.

Zapewne jednak najbardziej dziwi Was to, dlaczego ubezpieczenie na wyjazd za granicę musi być tak wysokie w przypadku USA, Kanady czy Australii. Cóż, to wynika już z lokalnej polityki. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych system opieki zdrowotnej jest całkowicie odcięty od budżetu kraju. Tam każdy ubezpiecza się prywatnie, a koszty leczenia bez takiego ubezpieczenia są dosłownie horrendalne. Skromne 30 tysięcy euro w wielu przypadkach naprawdę może nie wystarczyć.

Ubezpieczenie na wyjazd w Europie – dlaczego EKUZ nie wystarczy

Mamy świadomość tego, że wiele osób na pewno myśli sobie teraz, że przecież można wziąć kartę EKUZ i nie przejmować się chorobami czy wypadkami. Niestety jednak taka ochrona może być niewystarczająca. Przyzwyczailiśmy się do tego, że w Polsce transport medyczny mamy zupełnie za darmo, w ramach ubezpieczenia NFZ.

Niestety w dużej części Europy nie jest tak kolorowo i to pacjent, z własnej kieszeni, zapłaci na przykład za przyjazd karetki. EKUZ nie daje takiej samej ochrony, jaką mamy tutaj w kraju. Leczenie nic nie kosztuje tylko wtedy, gdy świadczenie to jest po prostu darmowe w danym kraju. Jeśli więc za transport płaci każdy obywatel, to i my zapłacimy, pomimo posiadania tej karty. Co ważne, opieka jest bezpłatna wyłącznie w przypadku korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. Karta oczywiście działa jedynie na terenie Unii Europejskiej.

Kupując ubezpieczenie na wyjazd mamy więc pewność, że nawet gdy przyjdzie nam skorzystać z odpłatnych usług medycznych, pokryje je ubezpieczyciel. W ramach takiej polisy nie musimy się do tego ograniczać jedynie do publicznych placówek medycznych. Jesteśmy na wakacjach i nie mamy czasu na to, aby czekać w kolejkach. Można więc bezpłatnie udać się na leczenie do prywatnego gabinetu czy szpitala.

Przeanalizuj jak najwięcej ofert przed zakupem ubezpieczenia na wyjazd

Koniecznie pamiętaj o tym, że podane przez nas wyżej standardy sumy ubezpieczenia wcale nie oznaczają, że dokładnie tyle będą oferowały firmy ubezpieczeniowe. Wręcz przeciwnie, pakiety są bardzo zróżnicowane i jedne mogą okazać się wyjątkowo niskie, a inne tak wysokie, że ich opłacanie nie ma większego sensu.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę do Hiszpanii – 7 dni

Weźmy za przykład kilka aktualnych ofert ubezpieczeniowych dla 7-dniowego wyjazdu na teren Hiszpanii, a więc w Unii Europejskiej:

Hiszpania Ubezpieczenie
Cena polisy
Koszty leczenia
Ratownictwo medyczne
NNW
Assistance
OC prywatne

Axa

22zł

20 000 euro

brak

2000 euro

zakres rozszerzony

brak

Gothaer

27zł

40 000 euro

6000 euro

2330 euro

zakres podstawowy

25 000 euro

Erv

119zł

300 000 euro

5000 euro

11 650 euro

zakres pełny

200 000 euro

Jak widać, pakiet proponowany przez AXA jest po prostu zdecydowanie za niski. Składka kosztuje grosze, ale ochrona kosztów leczenia jest tylko do 20 tysięcy euro, a do tego firma w ogólnie nie ubezpieczenia transportu medycznego. Propozycja ERV jest natomiast przesadzona. Taka polisa nadawałaby się dla osób jadących na przykład do Stanów Zjednoczonych. Zakres ochrony dla Europy jest jednak dużo za wysoki i dlatego naszym zdaniem to ubezpieczenie na wyjazd za granicę jest zwyczajnie nieopłacalne.

To oczywiście tylko przykłady, które jednak pokazują, jak poważnie powinno się podejść do kwestii wyboru odpowiedniej opcji. Jeśli nie czujecie się na siłach, zawsze możecie skorzystać z naszej pomocy. Ubezpieczenie na wyjazd zawsze dopasujemy do konkretnej podróży i do Twoich potrzeb. Do tego znajdziemy nie tylko opcję gwarantującą wysoki poziom bezpieczeństwa, ale także niedrogą, która na pewno nie zrujnuje Twojego wakacyjnego budżetu.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę 4

Gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Oczywiście polecamy nasze usługi. Nasi eksperci ds. ubezpieczeń dopasują najlepszą ofertę do Twoich potrzeb. Znajdą również najbardziej korzystną ofertę pod względem cenowym. Sam sprawdź. Wypełnij nasz formularz lub skontaktuj się z naszym agentem.

Ubezpieczenie turystyczne to nie tylko ratownictwo medyczne

Zaprezentujemy Wam jeszcze raz przykłady polis ubezpieczeniowych dla osób planujących podróż wakacyjną, choć tym razem dedykowaną osobom jadącym do Tajlandii:

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę do Tajlandii – 7 dni

Przyjrzyjcie się tym danym bardzo skrupulatnie. Jeśli czytaliście uważnie, to już wiecie, że oferta Gothaer oraz Aviva będzie zbyt ograniczona z racji niskiej, jak na standardy tego kraju, sumy ubezpieczenia. Czy zauważyliście jednak, co jeszcze wchodzi w skład takiej polisy, oprócz kosztów ratownictwa medycznego?

Tajlandia ubezpieczenie
Cena polisy
Koszty leczenia
Ratownictwo medyczne
NNW
Assistance
OC prywatne

Gothaer

32zł

40 000 euro

6 000 euro

2 330 euro

zakres podstawowy

25 000 euro

Aviva

80zł

46 600 euro

9320 euro

11 650 euro

zakres podstawowy

46 600 euro

Axa

88zł

139 800 euro

139 800 euro

11 650 euro

zakres pełny

349 50 euro

Tak, ubezpieczenie NNW, OC oraz ubezpieczenie bagażu. Są to kolejne, bardzo ważne składniki takich polis, na które trzeba zwrócić uwagę. NNW znane jest na pewno każdemu, czyli po prostu ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadów. Tutaj możecie liczyć na odszkodowanie, jeśli na przykład złamiecie sobie nogę na wakacjach. Jego wysokość zależna będzie oczywiście od warunków samej umowy.

Bardzo ważne jest jednak również OC w życiu prywatnym. Jest to ubezpieczenie chroniące nas samych przed następstwem własnych błędów. Wystarczy prosty przykład. Dotarliście do Tajlandii, założyliście ciężki plecak i nieuważnie odwracając się stłukliście nim lusterko w prywatnym samochodzie, który stał obok Was. Właśnie po to przydaje się OC. Bez takiej ochrony musielibyście właścicielowi pojazdu zapłacić za szkodę z własnej kieszeni. Ponieważ jednak kupiliście ubezpieczenie na wyjazd za granicę, to koszty pokryje firma ubezpieczeniowa.

Polecamy również zwrócić uwagę na ubezpieczenie bagażu. Może się ono przydać szczególnie tym osobom, które w walizkach będą miały cenny sprzęt czy różne kosztowności. Zdarza się, że bagaż zaginie na lotnisku, a i może być nam też skradziony, nigdy nie wiadomo!

Ubezpieczenie turystyczne – na co zwrócić uwagę?

ubezpieczenie na wyjazd obrazek 4

Na koniec chcielibyśmy poruszyć jeszcze jedną, bardzo ważną kwestię. Liczby, które prezentowaliśmy przed chwilą w tabelkach, nie są jedynymi danymi, na które powinno się zwracać uwagę. Aby idealnie dopasować ubezpieczenie na wyjazd do własnych potrzeb, należy jeszcze trochę poczytać…tak, każda firma ubezpieczeniowa tworzy swoje własne warunki realizacji usług, które trafiają do zbiorczego dokumentu określanego jako OWU. Ogólne warunki ubezpieczenia prezentują zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela, wyłączenia z odpowiedzialności, wymagania wobec ubezpieczonego, stawki odszkodowań oraz metody ich wyliczania.

Wyłączenia mogą dotyczyć na przykład osób uprawiających ekstremalne sporty czy już cierpiących na różne choroby. Ubezpieczyciel praktycznie zawsze nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia, które były następstwem nadużywania alkoholu. Szczegółów tego typu jest mnóstwo i należy dokładnie się z nimi zapoznać. Jeśli na przykład jedziecie do Afryki, firma ubezpieczeniowa może wymagać, aby zaszczepić się przed określonymi chorobami. Gdy tego nie zrobicie, ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy.

Dodatkowa ochrona ubezpieczenia turystycznego

W niektórych przypadkach będzie potrzebne także wykupienie dodatkowej ochrony. Dotyczy to na przykład osób uprawiających ekstremalne sporty, które właśnie po to jadą do innego kraju. Dodatkowa ochrona może być też potrzebna osobom już zmagającym się z chorobami przewlekłymi.

Najlepiej więc dobór polisy pozostawić jednak w rękach specjalistów. Nasi agenci na pewno znajdą dobre ubezpieczenie na wyjazd i odpowiednio dopasują je do potrzeb. Prześwietlamy wszystkie oferty dostępne na rynku i gwarantujemy pełną satysfakcję z realizowanych przez nas usług.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę cena

Zapraszamy do obliczenia składki online lub bezpośredniego kontaktu z naszym agentem. Nasz ekspert dopasuje do Twoich potrzeb najlepszą ofertę. Do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie.

Sprawdź też: Ubezpieczenie turystyczne

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *