Ubezpieczamy24.com

Najtańsze OC – sprawdź, jak obniżyć koszt ubezpieczenia OC

Życie kierowcy w Polsce z pewnością nie jest łatwe przez coraz wyższe opłaty parkingowe, drożejące paliwo, nowe podatki, wysoką akcyzę na zakup niektórych aut, a ostatnio również przez drożejące ubezpieczenia. Nie ma co ukrywać, tanio niestety już było, ale i tak w tych trudnych czasach postaramy się pokazać Wam, jak znaleźć najtańsze OC i co w ogóle wpływa na wysokość samej składki.

Porównanie cen OC u różnych ubezpieczycieli

Niestety, liczne kontrole wykazały, że przez lata firmy ubezpieczeniowe (mocno ze sobą rywalizując) poważnie zaniżały wysokość składek na ubezpieczenia komunikacyjne. W efekcie okazuje się, że nagminne było zaniżanie wysokości odszkodowania, kiedy pojawiała się konieczność jego wypłaty. Obudziły się również same firmy ubezpieczeniowe, które przez lat bezpardonowej walki cenowej na rynku zaczęły dostrzegać, że straty na polisach są tak duże, iż zagrażają już płynności finansowej.

Dlaczego OC drożeje?

Gwoździem do trumny była zmiana przepisów, która w znacznym stopniu zamknęła tym firmom drogę, do zaniżania odszkodowań. Efektem był prawdziwy wystrzał cen polis ubezpieczeniowych. Gdyby ceny latami nie były zaniżane, podwyżki byłyby stopniowe i niewielkie, a co za tym idzie, mniej odczuwalne dla kierowców. Nagły skok o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent nie mógł jednak przejść bez echa.

Tak czy inaczej stało się, ubezpieczenie samochodu jest dzisiaj drogie, ale to wciąż nie oznacza, że musimy wydawać na swoją polisę majątek. Dlaczego? Z prostego powodu. Różnice w wysokości składki pomiędzy konkurencyjnymi firmami mogą sięgać nawet setek złotych, a wszystko to za sprawą indywidualnych kryteriów, według których kwoty te są wyliczane. Ponieważ zakres polisy normuje prawo, to nie ma znaczenia, gdzie ją kupimy, gdyż ochrona zawsze będzie taka sama. Aby znaleźć najtańsze OC warto jednak na początek poznać kryteria, które zazwyczaj biorą pod uwagę firmy.

Jazda bez OC

Korzystając z okazji chcemy naprawdę przestrzec Was przed unikaniem płacenia składki tego ubezpieczenia. Dzisiaj wizja otrzymania mandatu, niezbyt przyjemnego, jest bardzo realna. Wprowadzone zmiany systemowe dostarczyły narzędzi, dzięki którym polisy kontrolowane są na bieżąco i dłuższa zwłoka z płatnością na pewno zostanie wykryta.

Wyobraźcie sobie jednak, co stanie się, gdy nieubezpieczonym autem spowodujecie kolizję. Jako sprawca zostaniecie pociągnięci do opłacenia kosztów pracy służb, zapłacicie za naprawę samochodów, jak i za leczenie ewentualnych ofiar. Jeszcze gorzej, gdy ktoś w wyniku wypadku dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu albo nawet zginie. Tu kwoty mogą być już liczone nawet w milionach, a wystarczyło przecież zapłacić kilkaset złotych za swoją polisę.

Jak obniżyć koszt OC?

najtańsze OC obrazek 1

Aby znaleźć najtańsze OC warto wiedzieć, co może wpłynąć negatywnie na wysokość samej składki. Przepisy regulują tylko zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela, ale nie narzucają w żaden sposób cen wykupienia polisy. W efekcie każda firma może kierować się tutaj własnymi zasadami, a te nierzadko są zaskakujące, ale są pewne rzeczy, które bierze pod uwagę praktycznie każdy ubezpieczyciel. To, co na pewno podniesie wysokość składki, to:

Nie ukończenie przez kierowcę 26 roku życia.

Bierze się tutaj pod uwagę statystyki, a te niestety stawiają młodych kierowców jako najczęstszych sprawców wypadków.

Nieodpowiednia marka auta

Niestety, do gry ponownie wchodzą statystyki policyjne dotyczące wypadków, które w negatywnym świetle stawiają niektóre pojazdy, częściej stwarzające zagrożenie na drodze, niż inne marki.

Pojemność silnika.

Im większy silnik tym wyższa składka, gdyż teoretycznie pojazd może jechać szybciej, pozwala na agresywniejszą jazdę, a więc staje się czynnikiem sprzyjającym wypadkom.

Miejsce rejestracji auta.

Znów wracamy do statystyk policyjnych, w niektórych miastach czy regionach częściej dochodzi do wypadków i rejestracja pojazdu w takim miejscu automatycznie winduje wysokość składki.

Rok produkcji pojazdu.

Ubezpieczyciele uważają, że właściciele starszych aut mniej dbają o swoje pojazdy, a ich postępujący wiek jest czynnikiem sprzyjającym awariom, które mogą doprowadzić do wypadku.

Jak widać, kryteria ubezpieczycieli się bezlitosne i najczęściej biorą pod uwagę statystyki, które nie zawsze są sprawiedliwe. Nie mamy jednak na to wpływu, ale za to mamy wpływ na kilka innych czynników, dzięki którym kupimy najtańsze OC i zaoszczędzimy swoje pieniądze.

Sprawdź też: Ubezpieczenie auta

W jaki sposób można zdobyć najtańsze OC?

Czas zająć się sprawami przyjemniejszymi, a więc legalnymi sposobami na to, aby zmniejszyć wysokość składki i odciążyć tym samym swój domowy budżet. Chcąc płacić mniej, warto między innymi:

Preferować spokojny tryb jazdy, budując dobrą historię kierowcy bezszkodowego.

(Z każdym rokiem bez wypadku rośnie nam zniżka na OC, która przeciętnie wynosi maksymalnie 60%, ale niektóre firmy oferują nawet 70% czy 80%).

Dorejestrowanie doświadczonego kierowcy do auta młodego człowieka.

(Mając mniej niż 26 lat, warto rozważyć dorejestrowanie do auta współwłaściciela z dobrą historią za kierownicą, dzięki czemu skorzystamy z jego zniżek i znacznie obniżymy składkę).

Kupno polisy online i płatność kartą kredytową.

(Dobrym pomysłem może być zakup ubezpieczenia przez internet, gdyż wiele firm zapewnia w takich przypadkach zniżki. Często spotkamy się również z dodatkowym rabatem przy płatności kartą kredytową. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapłacić taką kartą, a później od razu przelać na nią pobraną kwotę, unikając naliczenia odsetek od kredytu).

Najtańsze OC w pakiecie z innymi ubezpieczeniami.

Być może kończy Ci się nie tylko ubezpieczenie auta, ale także domu, życia i wielu innych rzeczy. Kupując w pakiecie, prawie na pewno dostaniesz dużo atrakcyjniejszą ofertę.

Atrakcyjne oferty banków dla stałych klientów.

Na pewny rabat mogą liczyć klienci banków, którzy od dawna korzystają aktywnie z konta. Większość banków pośredniczy dzisiaj w ubezpieczeniach OC i nierzadko spotkamy się ze zniżkami dla wiernych klientów.

Omijanie płatności ratalnych.

Jeśli tylko budżet na to pozwala, warto opłacić składkę z góry za cały okres. Choć płatności ratalne są wygodne i oferowane przez wszystkie firmy, to jednak znacząco podnoszą one cenę całego ubezpieczenia.

Jesteś młodym kierowcom? Sprawdź jak znaleźć najtańsze OC dla młodych kierowców.

Jakie są najtańsze oferty OC na rynku?

Na koniec pewna rzecz, która z pewnością pozwoli każdemu na zaoszczędzenie największych pieniędzy na rocznej polisie. Chodzi o zwyczajne porównanie ofert wszystkich dużych ubezpieczycieli w Polsce. Taką pomoc można znaleźć w naszej firmie. Wystarczy się z nami skontaktować, aby doświadczony agent przygotował najlepszą ofertę ubezpieczenia po dokładnym przeanalizowaniu wysokości składek z wszystkich ubezpieczalni.

Najtańsze OC z naszym agentem

Zachęcamy do skontaktowania się z naszym agentem. Gwarantujemy, że z naszą pomocą każdy znajdzie najtańsze OC, oszczędzając nierzadko nawet kilkaset złotych, poprzez szybkie porównanie ofert największych firm ubezpieczeniowych.

Aby znaleźć najtańsze OC można też od razu wypełnić nasz formularz i obliczyć składkę OC online.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *